نمایی دیگر از کارینا، جواهر آسمان جنوب

یکی از جواهرات آسمان نیم کره ی جنوبی، سحابی بزرگ کارینا (شاه تخته) است که به نام NGC ۳۳۷۲ نیز شناخته می‌شود. این سحابی با گستردگی بیش از ۳۰۰ سال نوری، از بزرگ ترین مناطق ستاره زایی (تشکیل ستاره) در کهکشان راه شیری است.
سحابی کارینا با فاصله ی ۷۵۰۰ سال نوری، حدود ۵ برابر از سحابی بزرگ شکارچی (جبار) دورتر است، ولی همانند این همتای کوچک تر و شمالی ترش به سادگی با چشم نامسلح دیده می شود [پس تصور کنید اگر به اندازه ی شکارچی به ما نزدیک بود چه اندازه دیده می شد!-م].
در این تصویر تلسکوپی پرزرق و برق جزییاتی چشمگیر از رشته های گاز برافروخته ی میان ستاره ایِ موجود در منطقه و ابرهای تیره و کدر کیهانی را می بینیم. این نما از نظر اندازه ی زاویه ای، گسترده تر از قرص کامل ماه است و نزدیک به ۱۰۰ سال نوری از پهنه ی سحابی را می نمایاند.
سحابی کارینا منزلگاه ستارگان جوان و بسیار سنگین از جمله ستاره ی متغیر و همچنان اسرارآمیز اتا شاه تخته (اتا-کارینا) با جرمی بیش از ۱۰۰ برابر جرم خورشید است. اتا شاه تخته پرنورترین ستاره ی سمت چپ در تصویر است و نزدیک سحابی غبارآلود "سوراخ کلید" (NGC ۳۳۲۴) دیده می شود.
در حالی که ستاره ی اتا کارینا شاید در آستانه ی یک انفجار ابرنواختری باشد، تصاویر پرتو ایکس نشان می دهند که سحابی بزرگ کارینا به راستی یک "کارخانه ی ابرنواختر" است.

واژه نامه:
southern sky - NGC 3372 - star forming region - Orion Nebula - interstellar gas - cosmic dust - Full Moon - angular size - variable star - Eta Carinae - Keyhole Nebula - NGC 3324 - supernova - X-ray - Carina Nebula - supernova factory

همین تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه