نمایی خیره کننده از سیاره کیوان که تنها یک فضاپیما می تواند ببیند

ناسا در روزهای تعطیلی دولت آمریکا چکار می کرد؟
فضاپیماهایی که میلیون ها کیلومتر دورتر از زمین سرگرم کارند را که نمی شد خاموش کرد، بنابراین کاوشگرهایی مانند خودروهای بهرام نورد و فضاپیمای کیوان-گردِ کاسینی به کار خود ادامه دادند و طی ۱۶ روزی که بیشتر بخش های ناسا تعطیل بود، با دنبال کردن روال همیشگی خود، عکس می گرفتند و آن ها را به زمین می فرستادند.

در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۳، فضاپیمای کاسینی به هنگام پرواز از بالای صفحه ی استوایی سیاره ی کیوان (زحل)، ۳۶ عکس از آن گرفت که ۱۲ تای آن ها با بهره از فیلترهای سرخ، سبز، و آبی جهت پدید آوردن تصاویر رنگی ثبت شدند. این عکس ها به زمین فرستاده شده و در صفحه ی تصاویر خام تارنمای کاسینی بایگانی شدند.
اندازه ی اصلی با بزرگی ۳.۵ مگابایت: ۴۰۰۰در۳۲۰۰
گوردون یوگارکوویچ اهل کرواسی که یکی از اعضای گروه ویرایش تصویر در UnmannedSpaceflight.com است، این نمونه های خام را از تارنمای کاسینی دریافت کرد، آن ها را پرداخت (پردازش نمود)، و سپس با همگذاری و پیوند آن ها این نمای موزاییکی بهت آور را پدید آورد.

این نمایی از سیاره ی کیوان است که ما هرگز نمی توانیم از روی زمین ببینیم؛ تنها یک فضاپیما که به گرد این سیاره بچرخد می تواند آن را این چنین ببیند. در این تصویر قطب شمال سیاره دیده می شود، با گرداب چرخان ابرها که توفند قطبی شش گوش آن را پدید آورده اند، نوارهای نازک در جو سیاره، و - بی شک - چیزی که در این نمای باورنکردنی بیش از همه خودنمایی می کند: حلقه های کیوان.

یوگارکوویچ در ایمیلی به یونیورس تودی یادآوری کرد: «اثر دستکاری های ما در بعضی جاهای این عکس هنوز به چشم می خورد که نباید از دیدنشان تعجب کنید. به هر حال این نماییست که تنها از کار روی تصاویر JPEG خام به دست آمده.»
کارهای بیشتری از گوردون را در صفحه ی فلیکر وی ببینید.

در همین زمینه: * تصویر تازه کیوان: شکوه و جلالی که کمتر دیده شده   

واژه نامه:
NASA - US government shutdown - Mars rover - Cassini - Saturn - Earth - planet - equatorial plane - raw image - Gordon Ugarkovic - north pole - hexagonal polar vortex - ring

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه