دنباله دار بزرگ سال ۱۶۸۰ در آسمان روتردام

آیا تاکنون دنباله دار دیگری مانند آیسان آمده بوده؟
دنباله داری که همانندی های چشمگیری با آیسان داشته (گرچه نه کاملا مانند آن) دنباله دار کِرشه است که لقب دنباله دار بزرگ ۱۶۸۰ را گرفته. مانند آیسان که دارد نزدیک می شود، دنباله دار کرشه هم یک خورشیدخراش درخشان بود و از فاصله ی بسیار نزدیک از کنار سطح خورشید گذشت.
گفتنی است که هیچ یک از این دو متعلق به شناخته شده ترین خانواده ی دنباله دارهای خورشیدخراش نبوده اند؛ یعنی خانواده‌ی خورشیدخراش های کروتز. اعضای این خانواده بازمانده های دنباله داری هستند که صدها سال پیش با نزدیک شدن به خورشید از هم پاشید و هر تکه اش به یک دنباله دار خورشیدخراش تبدیل شد.
در نگاره ی بالا که اثر لی‌یِو وِرشَیه (Lieve Versheier) است، دنباله دار کرشه با دُم بلندش به تصویر کشیده شده. در این تصویر شماری از شهروندان روتردام هلند را هم می بینید که چند تن از آنان چوبه هایی چلیپا-گونه (صلیبی) به دست گرفته‌اند، ابزاری که پیش از ساخته شدن دستگاه جایاب (سکستانت) برای اندازه گیری و سنجش زاویه ها به کار می رفت.
هیچ کس از دگرگونی های آینده ی دنباله دار آیسان خبر ندارد، ولی انتظار می رود آن هم مانند دنباله دار کرشه پس از آن که به نزدیک ترین فاصله از خورشید رسید، بسیار درخشان شود. چنین چیزی برای آیسان در واپسین روزهای ماه نوامبر رخ خواهد داد.

واژه نامه:
comet - ISON - Comet Kirch - Great Comet - sungrazer - Sun - Kreutz group - tail - Lieve Versheier - Rotterdam - Netherlands - cross-staff - sextant

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه