فورانی که "دره ای از آتش" را روی خورشید پدید آورد

در اواخر ماه سپتامبر، یک افروزه ی (رشته ی) مغناطیسی از مواد خورشید از سطح آن فوران کرد و این سطح آرام را به گونه ای شگفت انگیز و بسیار تماشایی پاره کرد. این افروزه با درازای ۳۲۲ هزار کیلومتر، جو خورشید (تاج) را شکافت و چیزی همانند دره ای از آتش را پشت سر خود به جای گذاشت.
این افروزه پیش از فورانش، توسط میدان های مغناطیسی بالای سطح نگه داشته شده بود، و این دره ی غول پیکر نشانگر مجرای همین میدان های مغناطیسی بود.
البته واقعیت اینست که خورشید نه از آتش، بلکه از چیزی به نام پلاسما ساخته شده: ذراتی آن چنان داغ که الکترون هایشان از آن ها بیرون زده و گازی باردار از آن ها پدید آورده که با میدان های مغناطیسی در هم تنیده شده.
اندازه های دیگر: ۶۰۰در۸۰۰- ۹۴۶در۵۳۲- ۱۰۲۴در۷۶۸- ۱۳۶۶در۷۶۸- ۱۶۰۰در۱۲۰۰- ۱۹۲۰در۱۰۸۰
تصویر و ویدیویی که اینجا می بینید، روز ۲۹-۳۰ سپتامبر ۲۰۱۳ توسط رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) که پیوسته خورشید را در طول موج های گوناگون زیر نظر دارد ثبت شدند.
طول موج های گوناگون نمایانگر جلوه های گوناگون از رویدادهایی هستند که در تاج خورشیدی رخ می دهد. [در این زمینه بخوانید: * دانشمندان خورشید را رنگارنگ می بینند]
تصاویر سرخ رنگ در این ویدیو پلاسمایی با دمای ۹۰ هزار فارنهایت را نشان می دهد و برای مشاهده ی افروزه ها به هنگام شکل گیری و فوران آن ها طول موج مناسبیست.

برای دریافت این ویدیو با اندازه های گوناگون به این پیوند بروید
تصاویر رنگ زرد دماهای ۱ میلیون فارنهایت را می نمایاند و برای مشاهده ی موادی که در راستای خطوط میدان های مغناطیسی جابجا می شوند سودمند است. این مواد در فیلم به شکل دسته حلقه هایی که با هم روی منطقه ی فوران طاق زده اند دیده می شوند.
تصاویر قهوه ای تر در آغاز فیلم موادی با دمای ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار فارنهایت را نمایانده، و تصویر دره ی آتش را از همه بهتر نمایش می دهند.
با مقایسه ی این رنگ با رنگ های دیگر می توان دید که دو نوار پیچانی که از هم دور می شوند در واقع ردپای حلقه های مغناطیسی غول پیکری هستند که وقتی افروزه آن ها را بالا می کشد، گسترده شده و از هم باز می شوند.

در همین زمینه: * انفجار باشکوه روی سطح خورشید * باران سوزان بر روی خورشید * لامپی روی سر خورشید روشن شد!یکی از زیباترین ویدیوهای SDO از انفجار خورشیدی * گردباد روی سطح خورشید * بوته هایی بر سطح خورشید   

واژه نامه:
sun - corona - canyon of fire - magnetic field - plasma - electron - NASA - Solar Dynamics Observatory - SDO - wavelength - magnetic field line - filament

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه