کهن ترین نور کیهان دارای خمیدگی هاییست

 تابشی که از مهبانگ (انفجاری که پیدایش کیهان را به دنبال داشت) به جا مانده، شاید در اثر ساختارهای غول پیکر کیهانی خم شده باشد، درست مانند نورهای دیگری که در کیهان می بینیم.
برداشت هنری از شیوه ی خمش فوتون های پس زمینه ی ریزموج کیهانی (CMB) توسط ساختارهای غول پیکر کیهان - تصویر بزرگ تر
با آن که این یافته در نگاه نخست، نمادین و سربسته به نظر می رسد، ولی دانشمندان می گویند که این کشف می تواند راه را برای یافتن یک گونه سیگنالِ همانند این نور، که نشان دهنده ی وجود امواج گرانشی در لحظه های پس از زایش کیهان است هموار کند.

این نور به نام پس زمینه ی ریزموج کیهانی یا CMB، شناخته می شود (به آن تابش زمینه ی کیهانی هم می گویند) و تابشی است که زمانی نمایان شد که کیهان برای نور و تابش ها گذرا (شفاف) شد، یعنی ۳۸۰ هزار سال پس از مهبانگ [پیش از آن، کیهان سوپی غلیظ و کدر از پلاسما بود که نور را از خود نمی گذارند و از همین رو آن دوره به نام دوران تاریک کیهان شناخته می شود. پیوندهای پایین را ببینید. -م]

بخش اندکی از CMB قطبیده است. دو گونه نور قطبیده در CMB وجود دارد: گونه ی E (که نخستین بار در ۲۰۰۲ ردیابی شد) و گونه ی B (که تازه به کمک یک تلسکوپ در جنوبگان و نیز رصدخانه ی فضایی هرشلِ اِسا آشکار شده.)

سازمان فضایی اروپا (اِسا) در خبری که منتشر شد نوشت: «گونه ی B به دو شیوه پدید می آید. شیوه ی نخست شامل پیچ و خمی در نور می شود که در اثر خم شدن آن توسط کهکشان ها و ماده ی تاریک رخ می دهد- پدیده ای که به نام همگرایی گرانشی می شناسیم. شیوه ی دوم ریشه هایش در دل مکانیکِ مرحله ای نهفته شده که طی آن، کیهان به گونه ای ناگهانی و بسیار سریع گسترده شد، مرحله ای که به باور کیهان شناسان، در کسر کوچکی از ثانیه پس از مهبانگ رخ داد: پَندام (تورم).»

نتایج بیشتر در سال ۲۰۱۴ توسط تلسکوپ پلانکِ اِسا ارایه خواهد شد، در زمانی که دانشمندان امیدوارند این گونه ی B از شیوه ی دوم را ببینند. برای اکنون، می توانید مقاله ی کامل را در نشریه ی Physical Review Letters بخوانید. در تارنمای Arxiv هم یک نگارش پیش از انتشارِ آن در دسترس است.

در همین زمینه: * کهن ترین نور کیهان * کورسویی از روزگار تاریک کیهان * سرمای فضا چقدر است؟ * الگوی امروز کهکشان ها ساختار آغازین کیهان را نشان می دهد * ساخته شدن جهان کمی بیش از ۶ روز طول کشید * لکه سرد در تابش زمینه کیهانی  

واژه نامه:
Big Bang - gravitational wave - cosmic microwave background - CMB - E-modes - B-modes - Antarctica - ESA - Herschel space observatory - European Space Agency - galaxy - dark matter - gravitational lensing - inflation - Planck telescope - Physical Review Letters

منبع: universetoday

6 دیدگاه شما:

++Bland

خیلی حیف است که در یکی از هیجان برانگیزترین دوره های انتقالی در فیزیک به سر می بریم و در کمال تأسف فیزیکدانهای ایرانی بویژه در داخل کشور اکثراً فقط نشسته اند و نظاره می کنند!

اگر فیزیکدان در پی آن است که اثری بگذارد و مشارکتی داشته باشد و گره از مشکلی بگشاید و در نهایت نامی از خویش در تاریخ بر جای بگذارد، یکی از بهترین فرصت هایش درست هم اکنون پیش آمده است. شواهد زیادی نشان می دهد که اتفاقات یکی دو دهه آینده، مسیر فیزیک را یک بار دیگر دچار چرخش خواهد کرد.

ایرانی هایی هم که در این چند ساله اسمی برای خود دست و پا کرده اند (که البته در خارج کشور هستند) متأسفانه خود را به نظریه ریسمان محدود کرده اند در حالیکه تحولات اصلی در خارج از این نظریه در حال وقوع است.

حیف است این دوره انتقالی و انقلابی هم بگذرد و ایرانی ها سهمی در آن نداشته باشند. مگر در طول حیات یک نسل چند مورد از این فرصت ها پیش می آید که بتوان کاری اثر گذار و تعیین کننده کرد؟


حیف است واقعاً!

هما

خیلی دوست دارم بدونم منظورتون دقیقا چی هست!چون نمیدونم منظورتون کلی بود یا خیر!

یک ستاره در هفت آسمان

همابانو با بنده هستید یا با ایشون؟

هما

سلام
ببخشید بد منظورمو رسوندم با ++Bland گرامی بودم.

++Bland

منظور هماخانم رو از "منظور" نفهمیدم!
من منظوری نداشتم، مطلب همانی بود که عرض کردم. تحولات بزرگی در فیزیک مخصوصاً در کیهانشناسی در حال وقوع است و ما اینجا فقط داریم تماشا می کنیم و به به و چه چه می کنیم! جرأت نمی کنیم خودمون هم وارد گود شویم.

هما

من فکر کردم یه پدیده خاص رو میفرمایید به همین علت پرسیدم ولی خب با توضیحتون متوجه شدم.
مرسی بابت پاسختون.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه