کهکشان های اژدها

این سه کهکشان فریبنده که گاهی به نام "گروه اژدها" نیز شناخته می شوند را می توان در صورت فلکی شمالی اژدها پیدا کرد (حدسش را می زدید!).
از چپ به راست، کهکشان مارپیچی NGC ۵۹۸۱ که از لبه دیده می شود، کهکشان بیضیگون NGC ۵۹۸۲، و کهکشان مارپیچی NGC ۵۹۸۵ که از روبرو دیده می شود- همگی با هم در این نمای تلسکوپی که پهنایی کمی کمتر از نصف قرص کامل ماه را می پوشاند به چشم می خورند.
همین تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
گرچه شمار این کهکشان ها کمتر از آنست که یک خوشه ی کهکشانی را بسازند و نیز به عنوان یک گروه فشرده هم رده‌بندی نشده اند، ولی همگی در یک فاصله از سیاره ی زمین جای دارند: حدود ۱۰۰ میلیون سال نوری.
بررسی های دقیق طیف سنجی روی هسته ی درخشان کهکشان مارپیچی بزرگ NGC ۵۹۸۵ که از روبرو دیده می شود، تابش در طول موج های ویژه ای از نور را نشان داده و از همین رو اخترشناسان این کهکشان را در رده ی کهکشان های سیفرت، یک گونه از کهکشان های فعال جای داده اند.
گروه اژدها به اندازه ی گروه های فشرده ی کهکشانی شناخته شده نیست، ولی پادسانی (کنتراست) دیداری آن ها این گروه سه تایی را به هدفی جذاب و فریبنده برای عکاسان نجومی تبدیل کرده است.
این نمای بسیار ژرف (نوردهی بلندمدت)، پوسته های کم نور و لبه صافی را گرداگرد کهکشان بیضیگون NGC ۵۹۸۲ نمایان کرده که نشانه ادغام های کهکشانی در گذشته هستند. در پس زمینه ی هم عکس چندین کهکشان دورتر به چشم می‌خورد.

واژه نامه:
Draco Group - constellation of Draco - edge-on - spiral galaxy - NGC 5981 - elliptical galaxy - NGC 5982 - face-on - NGC 5985 - full moon - galaxy cluster - planet - Earth - spectrograph - wavelength - Seyfert - active galaxy - astrophotographer - galactic merger

منبع: apod

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه