شفق های سرخ در دو سر کره زمین

در روز دوم اکتبر، توده ی بزرگی از پلاسمای خورشید (CME، فوران تاجی) به میدان مغناطیسی زمین برخورد کرد که یک توفان زمین-مغناطیسی از رده ی G2 (یا G2-class) را به دنبال داشت. در پی این رویداد، در هر دو سر دنیا شفق های قطبی زیبایی دیده شد که بخشی از آن ها سرخ فام بودند. در تصویر زیر، یکی از این شفق ها را می بینید که مینورو یونه تو از کویینزتاون در کشور زلاند نو ثبت کرده است:
همین تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
خود یونه تو می گوید: «این چشم اندازِ آسمان ما ۱۱ ساعت پس از برخورد CME است.» زمان برخورد، ۲:۳۰ بعد از ظهر به وقت زلاند نو بود. وی برای ثبت این رنگ های سرخ از یک دوربین دیجیتال کانون EOS 6D بهره برد.

شفق های قطبی معمولا سبزفام و گاهی بنفشند، و کم پیش می آید که این همه سرخی دیده شود. شفق های سرخ فام در بلندای حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتری بالای سطح زمین پدید می آیند و هنوز به خوبی شناخته نشده اند. برخی از پژوهشگران بر این باورند که این نورهای سرخ مربوط به هجوم و شارش گسترده ای از الکترون ها به جو زمین است. هنگامی که الکترون های کم انرژی دوباره به یون های اکسیژن در لایه های بالای جو می پیوندند، فوتون های سرخ گسیل می شوند. پیش بینی کنندگان آب و هوای فضا [با فناوری امروزی] نمی توانند روی دادن چنین چیزی را پیش بینی کنند.
عکسی که جف ادکینز از ویلارد اوهایو گرفته. تصویر بزرگ- بزرگ تر
اندازه های دیگر را اینجا ببینید
طی توفان کنونی، بر فراز کشور آمریکا و در جاهایی مانند کانزاس، اوهایو، و اوکلاهما هم شفق های سرخ فام دیده شد. در این گالری چند نمونه ی دیگر از این شفق های سرخ فام را به همراه شفق های زیبا در رنگ های دیگر می بینید. 
تصویر روبرو یکی از این نمونه شفق های رنگین بسیار زیباست:


واژه نامه:
CME - Earth - magnetic field - G2-class - geomagnetic storm - aurora - Minoru Yoneto - Canon EOS 6D - electron - oxygen - ion - atmosphere - photon

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه