گل رز کارولین

خوشه ی ستاره ای NGC ۷۷۸۹ را در یک بخش پرستاره از کهکشان راه شیری، در راستای صورت فلکی ذات الکرسی (خداوند اورنگ) و چیزی نزدیک به ۸۰۰۰ سال نوری دورتر از زمین می توان یافت.
این تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
این خوشه که ترکیب ستارگان و فضای تهی به آن نمایی همچون گل سرخ (رُز) داده، در اواخر سده ی ۱۸ میلادی طی رصدها و کاوش های ژرفای فضای کارولین لوکرشیا هرشل (خواهر ویلیام هرشل) یافته شد و از همین رو به نام "رُز کارولین" هم شناخته می شود.
این خوشه ی ستاره ایِ باز (یا خوشه ی کهکشانی) که بر پایه‌ی برآوردها تنها ۱.۶ میلیارد سال از زندگیش می گذرد، سن خود را نیز به نمایش گذاشته است.
احتمالا همه ی ستارگان آن در یک زمان به دنیا آمده اند، ولی درخشان ترین و پرجرم ترین آن ها با سرعت بیشتری سوخت هیدروژن هسته‌ ی خود به پایان رسانده اند. این ستارگان در روند تکامل و فرگشتشان، از ستارگان رشته ی اصلی (مانند خورشید) به چندین غول سرخی تبدیل شده اند که در این نمای دوست داشتنی، به رنگی مایل به زرد دیده می شوند.
اخترشناسان با سنجیدن درخشش و رنگ ستارگان خوشه می‌توانند جرم و در نتیجه سن آن هایی را که تازه مرحله ی "رشته ی اصلی" را به پایان برده و به "غول سرخ" تبدیل شده‌اند اندازه بگیرند.
رز کارولین که نزدیک مرکز این نمای تلسکوپی گسترده-میدان دیده می شود، بیش از ۵۰ سال نوری پهنا دارد و حدود نیم درجه از آسمان (به اندازه ی زاویه ای ماه) را می پوشاند.

واژه نامه:
NGC 7789 - Caroline's Rose - Milky Way - constellation Cassiopeia - star cluster - Caroline Lucretia Herschel - star - void - galactic cluster - hydrogen - fuel - core - main sequence - Sun - red giant - moon - wide-field

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه