دنباله دار آیسان به دردسر افتاده؟

* ستاره شناسانی که با تلسکوپ میلیمتری IRAM در اسپانیا کار می کنند، از بروز یک تغییر شدید در
دنباله دار آیسان گزارش می دهند.

میهاو دراهوس از دانشگاه صنعتی کالیفرنیا می گوید: «از ۲۱ تا ۲۵ نوامبر، خطوط نشری مولکولی نور آیسان به گونه ای پیوسته و سریع، دستکم تا ۲۰ برابر کم نورتر شده و دارد ناپدید می شود. این شاید نشانگر آن باشد که هسته ی دنباله دار اکنون یا در مرز بیشینه و کمینه ی فعالیت جای دارد و یا .... اصلا نابود شده.»

البته هنوز برای دستپاچه شدن زود است. ویدیوی زیر را ببینید که توسط راب مستن با بهره از داده های فضاپیمای استریو-آی ناسا پدید آمده، و سپس ادامه ی مطلب را بخوانید. همچنین می توانید با کلیکیدن بر تصویر کوچک پایین مطلب، این ویدیو را با کیفیت کمی بهتر دریافت کنید (به بزرگی ۳۱ مگابایت):

ویدیو یک بازه ی زمانی ۳+ روزه، از ۰۰.۰۹ روز ۲۱ نوامبر تا ۰۸:۰۹ روز ۲۴ نوامبر به وقت جهانی را نشان می دهد. این زمان با دوره ای که تلسکوپ IRAM کاهش خطوط نشری را ثبت کرد همپوشانی دارد. اگر ویدیو را تمام صفحه کنید خواهید دید که: گرچه توده های موجدار مواد در دُم دنباله دار در حال وزیدن است، ولی به نظر نمی رسد خود دنباله دار در حال خرد شدن باشد. افزون بر آن، یکی از عکس های استریو-آ که همین چند ساعت پیش گرفته شد آیسان را نشان می دهد که هنوز به روشنی می درخشد.

با کلیکیدن بر این تصویر، ویدیوی بالا را با کیفیت
کمی بهتر دریافت کنید (به بزرگی ۳۱ مگابایت)
ستاره شناس کارل باتامز از عملیات رصد آیسان ناسا (CIOC) می نویسد: «[ناپدید شدن خطوط نشری] می تواند نشانگر این باشد که هسته ی دنباله دار به کلی از هم پاشیده و دارد حجم بسیار بزرگی از غبار آزاد می کند و همزمان، نرخ پس زدن گاز از آن هم به اندازه ی چشمگیری کم می شود. تکه تکه شدن یا فروپاشی هسته ی آیسان همیشه به عنوان خطرناک ترین رخداد برای آن در نظر گرفته شده، بنابراین اگر هم چنین چیزی به راستی رخ داده باشد، شوربختانه چندان جای شگفتی نیست.»

ولی باتامز می افزاید: «البته این گزارش ها تازه اند و با آن که در اعتبارشان شکی نیست، ولی باز باید به رصد آیسان ادامه دهیم تا از هر آنچه به سرش آمده اطمینان بیابیم. به یاد داشته باشید: دنباله دار آیسان از نظر دینامیکی یک دنباله دار خورشیدخراش تازه است، بار نخست است که از ابر اورت به اینجا آمده، و ما جرمی مانند آن را "هرگز" ندیده ایم! افزون بر آن، تاکنون هرگز یک دنباله دار خورشیدخراش که تنها سه روز به زمان پیراهوری (حضیض) آن باقی مانده باشد با چنین جزییاتی بررسی نشده بوده- ما داریم مرزهای تازه ای را در می نوردیم! دنباله دارها پیش بینی ناپذیرند. تنها چیزی که برای پیش بینی رفتار آن ها داریم، حجم بزرگی از مواد است که نمی دانیم قرار است چه بر سرش بیاید.»


واژه نامه:
IRAM - millimeter telescope - Comet ISON - molecular emission line - nucleus - Michal Drahus - Caltech - NASA - STEREO-A - Rob Matson - comet - tail - Karl Battams - Comet ISON Observing Campaign - sungrazing - Oort Cloud - perihelion

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه