دو هنرمند آسمانی در حال کار!

* سیاره ی کیوان ماه های هنرمندی دارد. سطح کار این ماه ها، حلقه های کیوانست و ابزار
آن ها، نیروی گرانش خودشان. 
اندازه های دیگر: ۱۰۰۵در۱۰۰۵- ۱۹۲۰در۱۰۸۰- ۱۶۰۰در۱۲۰۰- ۱۳۶۶در۷۶۸- ۱۰۲۴در۷۶۸- ۹۴۶در۹۴۶
در این تصویر پرومته (پرومتئوس) را می بینیم که در حال کنده کاری روی حلقه ی F است و دافنیس هم موج هایی بر لبهی شکاف کیلر می آفریند، البته خودش کوچک تر از آنست که در این تصویر دیده شود. [درباره ی پرومته و رقص مداری‌اش، تصویر و ویدیوی این مطلب را ببینید: * رقص مداری پرومتئوس]

اثر هنری پرومته بر روی حلقه ی F
پرومته (با قطر ۸۶ کیلومتر) درست بالای مرکز تصویر دیده می شود و دافنیس (با قطر ۸ کیلومتر) هم در شکاف کیلر، درست سمت راست مرکز جای دارد. دافنیس گرچه به اندازه ای کوچک است که دیده نمی شود، ولی موج هایی که بر لبه ی شکاف پدید می آورد جایگاهش را آشکار می کند.

در این تصویر، ۲۰ ستاره هم دیده می شود. پرومته و ستارگان به اندازه ی دو برابر نسبت به بقیه ی تصویر پرنورتر شده اند تا بهتر دیده شوند.

اثر هنری دافنیس روی شکاف کیلر
این نما از سمت روشن نشده ی حلقه ها ثبت شده، تقریبا ۵۳ درجه زیر صفحه ی آن ها. تصویر در نور دیدنی (مریی) است و در ۲۵ اوت ۲۰۱۳ توسط دوربین زاویه بسته ی فضاپیمای کاسینی گرفته شده است.

به هنگام گرفته شدن این عکس، کاسینی تقریبا ۱.۹ میلیون کیلومتر از کیوان فاصله داشت و زاویه ی خورشید-کیوان-فضاپیما یا به عبارتی، زاویه ی گام آن* هم برابر با ۱۱۱ درجه بود. هر پیکسل این تصویر برابر با ۱۱ کیلومتر است. 

در همین زمینه: * یافته های تازه از شگفت انگیزترین حلقه کیوان
--------------------------------------------------
* زاویه ی گام: یا زاویه ی فاز- فاصله ی زاویه ای فضاپیما نسبت به خورشید در سنجش با کیوان. به هنگامی که فضاپیما این سوی کیوان و خورشید در آن سوی کیوان و درست در نقطه ی مخالف فضاپیماست، این زاویه یا گام برابر با ۱۸۰ درجه است. درست همان چیزی که میان زمین، ماه، و خورشید رخ داده و به شکل گیری "گام ها" یا هلال های ماه می انجامد. تصویر روبرو را ببینید:

واژه نامه:
Saturn - moon - rings - Prometheus - F ring - Daphnis - Keeler gap - ringplane - Cassini spacecraft - narrow-angle - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه