خرگوشی روی ماه

یک خودروی تازه ی دیگر به بزرگی یک میز روی ماه نشسته و کاوش آن را آغاز نموده است.
فضاپیمای "چانگ یی۳" (Chang'e 3) که دو هفته پیش توسط سازمان فضایی ملی چین راهی فضا شده بود، دیروز روی ماه نشست و خودروی روباتیکش را به راه انداخت.
یوتو (Yutu)، نامی که برای آنچه در فرهنگ عامه به عنوان "خرگوش یشمی روی ماه" شناخته می شود برگزیده شده، برای یک ماموریت سه ماهه جهت کاوش و پیمایش چندین کیلومتر از سطح دهانه ی برخوردی "خلیج رنگین کمان" روی ماه برنامه ریزی شده است. دوربین ها و طیف سنج های یوتو به بررسی ویژگی ها و ساختارهای ترکیبی سطح این دهانه می پردازند و همزمان، رادار نفوذکننده در سطح آن نیز به پژوهش ساختار خاک ژرفای سطح خواهد پرداخت.
چانگ یی ۳ پس از کاوشگر لونا ۲۴ شوروی در سال ۱۹۷۶، نخستین فضاپیمایی بود که با فرودی نرم (مهار شده) بر ماه نشست، و همچنین خودروی یوتو نخستین خودروی ماه نوردیست که پس از لوناخود ۲ آن هم متعلق به شوروی در سال ۱۹۷۳، روی ماه به کار گرفته می شود.
تصویر بالا از درون ماه نشین چانگ یی ۳ گرفته شده و یوتو را در زمانی که تازه بر روی ماه به حرکت در آمده بود نشان می دهد. تصویر متحرک زیر هم لحظه ی بیرون رفتن آن و تماس با سطح ماه را به تصویر کشیده:
واژه نامه:
Yutu - Moon - Chinese National Space Administration - Chang'e 3 - Jade Rabbit - Sinus Iridum - Bay of Rainbows - impact crater - radar - soft landing - Soviet Union - Luna 24 - USSR - Lunokhod 2

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

سلام.تشکر از وبلاگ خوبتون.یک سوال در مورد این کاوشگر داشتم،البته شاید احمقانه به نظر برسه.موضوع اینه که من اگر پس از چهل سال به یک شهری میرفتم که چهل سال پیش اونجا بودم و یک عکس یادگاری هم از اون دوران داشتم،حتما میرفتم اون مکانی که ازش یادگاری دارم و دوباره به اونجا سر میزدم.حالا سوالم اینه که آیا ممکن هست این کاوشگر بره به محل ورود اولین ماه نوردها و مخصوصا مخصوصا از اون پرچم معروف و رد پاهای اولیه یک عکس جدید بگیره؟ به نظر شما اگر این اتفاق نبفته عجیب نیست؟

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما و سپاس از محبتتون
خوب در این مورد اتفاقا اگه ماه نور چینی در همون نقطه ای که 40۴ سال پیش، آمریکایی ها فرود اومدند بشینه، به نحوی عقب بودنشون از آمریکا رو پررنگ می کنند. متوجه منظورم میشید؟
ضمن این که این کار هیچ لزومی نداره. ماه جاهای ناشناخته ی بسیار بسیار بیشتری داره، جاهایی که هر کسی و هر کشوری مایه ی افتخارشه که عنوان نخستین بازدیدکننده از اون جاها رو به نام خودش کنه.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه