زمین و آسمان در محدوده پرتو گاما

برای یک تلسکوپ پرتو گامای ماهواره ای که به گرد زمین می چرخد، در واقع درخشان ترین چشمه ی پرتو گاما (پرانرژی ترین گونه ی نور) خود زمین است.
پرتوهای گامایی که از زمین می آیند در اثر برخورد ذرات پرانرژی (پرتوهای کیهانی که از فضا به زمین می رسند) به جو زمین تولید می شوند. این فرآیند از سویی باعث می شود پرتوهای زیانبار نتوانند به سطح زمین و موجودات زنده ی آن برسند و در حقیقت جو زمین همچون سدی جلوی آن ها را بگیرد و از سویی دیگر باعث می شوند تلسکوپ منطقه گسترده ی ماهواره ی فضایی زمین‌گَردِ پرتو گامای فرمی، سیاره ی ما و آسمانش را با چنین نمای چشمگیری ببیند:
همین تصویر در اندازه ی بزرگ تر
این تصویر تنها با بهره از عکس هایی پدید آمده که در زمانی که مرکز کهکشان راه شیری نزدیک به سرسو (سمت الراس)، درست بالای ماهواره ی فرمی قرار گرفته بود ثبت شده اند. سرسو بر مرکز این میدان دید منطبق است. زمین و نقاط نزدیک به پاسو (سمت القدم) هم درست زیر ماهواره جای داشته و بر لبه های میدان دید منطبق شده. این میدان دید، زمین و سراسر آسمان را از چشم انداز مداری فرمی نشان می دهند.
در این تصویر، پرتوهای گاما با شدت کم به رنگ آبی و پرتوهای گاما با شدت بالا به رنگ زرد و در مقیاس لگاریتمی نشان داده شده اند. پرتوهای گامایی که از زمین می تابند پرشدت تر از دیگر جاها دیده می شوند و لبه های سیاره ی زیبایمان را با حلقه ای زردفام آراسته اند. چشمه های پرتو گامای آسمان که کم شدت تر هستند، به همراه خود کهکشان که نسبتا کم نور است هم در راستای قطر به چشم می خورند.
ماهواره ی فرمی که در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۸ با هدف بررسی و کاوش کیهان در محدوده ی امواج پرانرژی به فضا پرتاب شد و در مدار پایین زمین جای گرفت، این هفته ۲۰۰۰مین روز کاریش را جشن گرفت.

واژه نامه:
Gamma Ray - Earth - cosmic ray - Space Telescope - Large Area Telescope - Milky Way galaxy - zenith - Fermi satellite - nadir - logarithmic scale - planet

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

هما

سلام
من فکر میکردم پرتو گاما فقط از ابرنواخترها ایجاد میشه که رسیدنش به زمین فوق العاده خطرناکه!توی برنامه ی نشنال جئوگرافیک دیده بودم
اصلا به خود معنی ِ پرتو گاما فکر نکرده بودم:)
ممنون از مطلب خوبتون

یک ستاره در هفت آسمان

درود هماخانم
البته پرتوگامایی که از زمین تابیده میشه، ناشی از برهم کنش پرتوهای کیهانی با جو زمینه، یعنی در واقع از خود زمین نیست.

هما

ممنونم از راهنماییتون

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه