چشم انداز اورست از روی سیاره بهرام

اگر می توانستید روی سطح سیاره ی بهرام (مریخ) بایستید، احتمالا چه می دیدید؟ از چپ تا راست این تصویر را ببینید تا پاسختان را بگیرید.
خودروی روباتیک روح (اسپیریت) که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ در سیاره ی سرخ می گشت، در سال ۲۰۰۵ از تپه ای بالا رفت و طی سه روز، رشته عکس هایی گرفت که سپس دانشمندان آن ها را به شیوه ی دیجیتالی به هم چسبانده و از آن ها یک چشم انداز سراسرنمای (پانورامای) ۳۶۰ درجه را پدید آوردند.
این چشم انداز را با اندازه ی کامل ببینید
به خودروی روح دستور داده شده بود که عکس هایی با رزولوشن یکسان، هم ارز چشم انسان با دید ۲۰/۲۰ بگیرد. تصویر سراسرنمای کاملی که در پایان کار به دست آمد را می توانید با کلیکیدن روی تصویر بالا یا بر روی پیوند زیر عکس ببینید. جزییات این تصویر در سطحیست که در تاریخ عکاسی از سطح سیاره ی بهرام سابقه نداشته.
این تصویر سراسرنما از روی نقطه ی ستیغ تپه ی هاسبند گرفته شد و به افتخار چشم اندازی که از فراز بلندترین کوه سیاره ی زمین دیده می شود، عنوان "سراسرنمای اورست" را دریافت نمود.
از جمله چیزهایی که از این نقطه می توان بر روی سطح دهانه ی گوسف دید ، سنگ ها، شن زنگ زده، یک ساعت آفتابی بهرامی، دشت های پهناور، قله های نزدیک، قله های دور، و دسته های شن بادزده است.
در دوردست، تنوره های دیو پرسرعت را می توان دید که به گونه ی اشباح کوچک سرخ، سبز، یا آبی دیده می شوند. این سه رنگ، رنگ های فیلترهایی هستند که برای پدید آوردن این چشم انداز با رنگ طبیعی به کار برده شدند.

در همین زمینه: 
* به یاد روح (۲۰۱۰-۲۰۰۴)
* عکس جالب ناسا از "تنوره دیو" بر سطح سیاره بهرام
* بر پیشانی آسمان (چشم انداز زمین از فراز اورست)

واژه نامه:
Mars - Spirit rover - panorama - eyesight - Husband Hill - Everest panorama - Earth - Gusev Crater - sundial - sand drift - dust devil

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه