ویدیوی آماتوری از فضاپیمای گایا در حال پیشروی در ژرفای فضا

در روز ۱۹ سپتامبر، سازمان فضایی اروپا با پرتاب یک فضاپیمای نامجو، یکی از بلندپروازانه ترین ماموریت های ستاره شناسی‌اش را آغاز نمود: فضاپیمای گایا (GAIA)، رصدخانه ای که بیش از یک میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری را بررسی خواهد نمود و آن ها را مورد پیمایش و نقشه برداری قرار خواهد داد. با پایان ماموریت پنج ساله ی گایا، اخترشناسان خواهند توانست نخستین نقشه ی دقیق سه بعدی را از اجرام کیهانی کهکشان خودمان تهیه نمایند.

گایا برای انجام ماموریت خود در نقطه ی لاگرانژی L2 که تقریبا ۱.۵ میلیون کیلومتر دورتر از زمین است جای خواهد گرفت. نقاط لاگرانژی پنج نقطه میان دو جسم بزرگ [اینجا زمین و خورشید] هستند که نیروی گرانش دو جسم در آن ها همدیگر را خنثی می‌کند.

در ۲۰ دسامبر، ستاره شناس آماتور دیو ایگل از هایام فررز بریتانیا این فضاپیما را که داشت به سوی این ایستگاه دوردست می رفت رصد کرد و ویدیوی زیر را از آن تهیه نمود:

دریافت این ویدیو به بزرگی ۴۲۳ کیلوبایت
ایگل می گوید: «دیدن فضاپیما دقیقا در جایی که باید باشد - نزدیک سپر شکارچی- بسیار عالی بود. من خوشحالم که پس از تماشای پخش زنده ی پرتاب فضاپیما از اینترنت در بامداد، آن را در فضا هم دیدم و برایش آرزوی پیروزی در ماموریتی که در پیش دارد کردم. گایا [از پشت تلسکوپ] بسیار روشن تر از آن بود که انتظار داشتم، پس معلوم است سپر خورشیدی‌اش که تازه آن را به کار گرفته بسیار خوب کار می کند.»

گایا پس از رسیدن به ایستگاه مداریش در نقطه ی L2 و آغاز رصدهایش، جایگاه، درخشش و رنگ همه ی ستارگانی که درون میدان دیدش جای خواهند گرفت را گزارش خواهد داد. با تکرار این رصدها در درازنای ماموریت گایا، اخترشناسان خواهند توانست فاصله، سرعت، و جهت جابجایی همه ی ستارگانی که گایا می بیند را برآورد نمایند، جدول تغییرات روشنایی آن ها را تهیه کنند، و این که آیا همدم های نزدیکی دارند یا نه را تعیین نمایند. چنین اطلاعات دقیق و پرجزییاتی درباره ی کهکشان راه شیری بی سابقه است و شاید به یافته های تازه ای درباره ی فرگشت و ساختار این کهکشان بیانجامد.

برای به روز ماندن درباره ی گایا، با ESA باشید.

واژه نامه:
GAIA - European Space Agency - star - Milky Way galaxy - L2 Lagrange point - Earth - Dave Eagle - shield of Orion - Sun shield - ESA

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه