تصویر متحرکی که روان شدن آب بر یک سراشیبی بهرام را نشان می دهد

در این باره خوانده بودید:
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر (۹.۷۶ مگابایت)
این تصویر متحرک (gif) از عکس هایی درست شده که فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام ناسا به کمک دوربین دستگاه آزمایش علمی با تصویربرداری وضوح بالای خود (هایرایز-HiRISE) گرفته.
در این تصویر آشکارا دیده می شود که رگه های تیره روی یک سرازیری بهرام (مریخ) چگونه با فصل ها تغییر می کنند. این رگه ها با نام رگه های باز-رخدادگر شیب ها (recurrent slope linea) در ماه های گرم تر تا پایین شیب ها هم کشیده می شوند ولی طی فصل های سردتر ناپدید می گردند.
این پویانمایی (انیمیشن) یک نقطه از سیاره را در چندین زمان از سال نشان می دهد. این نقطه درون یک دهانه در کف دره‌وار مارینر، نزدیک استوای بهرام جای دارد.

واژه نامه:
High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE - NASA - Mars Reconnaissance Orbiter - recurrent slope linea - crater - Valles Marineris - equator

منبع: nasa

1 دیدگاه شما:

ناشناس

وجود آب به نظر من نشانه وجود حيات نيست. سياره مريخ يا همان بهرام بعد از شکل گيري هسته مغناطيسي خودش را از دست داده و جاذبه آن نميتواند جو رقيقش را حفظ کند. يعني اکوسيستم زيستي در اين سياره امکان پذير نيست. به نظر من فاصله از خورشيد ملاک دماي سياره نيست مثلا سياره مشتري سطحي داغتر از خورشيد دارد ولي فاصله اش 5 برابر فاصله زمين از خورشيد است. به نظر من هسته مغناطيسي نقش اساسي را در دماي سياره دارد هر چند مريخ دو کره ماهواره دارد و در صورت وجود داشتن جو ميتوانستند با اثر جزرومدي جاذبه اي باعث گردش آب و هوا بشوند. تنها راه زيست در مريخ ساخت پايگاهاي گرانقيمت در آنجاست و البته زندگي بسيار جهنمي.
به نظر من بهترين راه توسعه فضايي تمرکز بر اصلاح قوانين فيزيکي براي تسهيل و تعجيل در ساخت وسايل نقليه براي نقل و انتقال با مدار زمين هست البته مشکل بي وزني در مدار زمين يکي از اشکالات اساسي اسکان توريست هاي فضايي است و شايد کره ماه مقصد بهتري باشد که چيني ها در حال کار بر آن هستند. از راههاي ديگر توسعه فضايي تمرکز بر اقتصاد آناست مانند توليد نيمه هادي ها در بي وزني جهت رشد کريستالهاي ايده آل. يا گردشگري فضايي و يا توليد برق از حرکت فلزات هادي درلايه يونوسفر زمين و انتقال با امواج مايکرويو به زمين.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه