عکس ماهواره ای از دهانه منیکوگان در کانادا

یکی از اعضای اردوی شماره ۳۸ به ایستگاه فضایی بین المللی - که به گرد زمین می چرخد- این تصویر را از دهانه‌ی منیکوگان و مخزن آب آن که در منطقه ی مانیکوگان در بخش کوت نورد استان کبک کانادا قرار دارد گرفته:
این تصویر در اندازه ی کامل- اندازه های دیگر
به باور دانشمندان، این دهانه در حدود ۲۱۵.۵ میلیون سال پیش (دوران تریاسه)، در پی برخورد یک سیارک به قطر تقریبی ۵ کیلومتر پدید آمده و ساختاری چندحلقه ای به پهنای حدود ۱۰۰ کیلومتر دارد. دهانه ی منیکوگان یکی از کهن ترین دهانه‌های برخوردیِ شناخته شده ی زمین و بزرگ ترین دهانه ی برخوردی دیدارپذیر روی این سیاره است. 
آشکارترین ویژگی این دهانه حلقه ی درونی آنست که قطرش به ۷۰ کیلومتر می رسد؛ یک دریاچه ی حلقوی به قطر ۷۰ کیلومتر هم در دهانه جای دارد که به نام مخزن منیکوگان شناخته می شود و تختال (فلات) میانی را که جزیره ی René-Levasseur نام دارد در بر گرفته.
از آن جایی که این دهانه ساختاری بی همتا دارد و به آسانی از آسمان و فضا شناسایی می شود، طی بیش از ۴۵ سال گذشته موضوع عکاسی صدها فضانورد بوده است.

-------------------------------------------
واژه نامه:
Expedition 38 - Earth - International Space Station - Manicouagan Crater - reservoir - Manicouagan Regional County Municipality - Côte-Nord - asteroid - Triassic Period - annular lake - Manicouagan Reservoir - plateau - René-Levasseur Island

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه