بلورهای برف در دل حباب های یخ زده

تام واگنر، آموزگار علوم در واترلوی ایالت آیووا، علاقه ی بسیاری به عکس گرفتن از دانه های برف دارد. وی در این سال ها به یک روش بسیار خوب برای عکس گرفتن از دانه های بزرگ برف، هنگامی که هنوز در هوا هستند و به زمین نرسیده اند دست یافته. خود وی در این باره توضیح می دهد: «یک حباب صابون را باد می کنم و می گذارم تا دانه های برف بر روی آن بنشینند.» همین که دانه ی برف به خوبی روی حباب جای گرفت و به آن چسبید، دیگر عکس گرفتن از آن نسبتا ساده خواهد بود.

هفته ی گذشته، پس از فروکش گردباد قطبی بر فراز آیووا، واگنر برای گرفتن عکس های دیگری از دانه های برف، از خانه بیرون رفت. تنها یک مشکل وجود داشت: هوای بیرون به اندازه ای سرد بود که حتی خود حباب های صابون هم یخ می زدند:
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
واگنر می گوید: « بر آن شدم تا از این حباب ها که دانه های برف را در بر می گرفته و یخ می زدند عکس بگیرم. ۲۰ دقیقه به غروب خورشید باقی مانده بود و باید به سرعت دست به کار می شدم. بیشتر حباب ها به محض نشستن بر زمین می ترکیدند ولی من با کمی تمرین به راهکاری دست یافتم که در آن، حباب ها زمان بیشتری سالم می ماندند.»

پس از آن که چند عکس در خانه گرفتم، با شتاب به گورستانی در آن نزدیکی رفتم که در آن هنوز می شد چند دقیقه ای نور مستقیم خورشید را دید. مردانی که آنجا سرگرم کندن خاک بودند از دیدن من که حباب های کوچکی را به درون هوای برفی می دمیدم و سپس دوربین به دست کنارشان روی زمین دراز می کشیدم ماتشان برده بود. نور خورشید با تابیدن بر حباب ها، بلورهای سرخس-مانندی را که درون خمیدگی پوسته ی آن ها رشد می کردند روشن و نمایان می ساخت.»

عکس های بیشتری از عکاسی واگنر در هوای سرد را می توانید در صفحه ی فیسبوک او ببینید.

واژه نامه:
Tom Wagner - snowflake - Polar Vortex - soap bubble - snow - cemetery - sun - fern - crystal

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه