جستجوی مسافران زمان در اینترنت!

همه چیز از یک بازی پوکر آغاز شد.
استاد فیزیک، رابرت نمیروف واقعا هم انتظار دیدن
چنین پیامی را نداشت، ولی او و دانشجویانش بسیار
از تلاشی که برای یافتن شواهد مسافران فضا در
اینترنت انجام دادند لذت بردند.
اخترفیزیکدان، رابرت نمیروف در تابستان سال ۲۰۱۳ به همراه دانشجویانش سرگرم ورق بازی (بر سر ژتون) و گفتگو درباره‌ی فیسبوک بودند. پرسش این بود: اگر در میان ما کسانی باشند که در زمان سفر کنند، آیا در رسانه‌های اجتماعی هم حضور دارند؟ چگونه می‌شود آن ها را یافت؟ آیا می‌توانیم در اینترنت به دنبالشان بگردیم؟

خود نمیروف که یکی از استادان دانشگاه صنعتی میشیگان است می‌گوید: «ما بحث کوچک و نامعمولی درباره‌ی این موضوع داشتیم.» این گفتگو به یک تلاش جدی ولی سرگرم‌کننده برای پیدا کردن کسانی که از آینده آمده‌اند، از راه جستجو در اینترنت انجامید. شوربختانه آنها هیچ "خودروی دی لورن"ی پیدا نکردند، ولی این چیزی از هیجان و جذابیت جستجو برایشان نکاست.

این گونه نیست که بتوانید یک نام گروهی برای مسافران زمان برگزینید و با جستجوی آن انتظار یافتن پاسخ خوبی هم داشته باشید. از همین رو گروه نمیروف بر پایه‌ی چیزی که "دانش پیش‌آگاهانه" نامیده می‌شود، یک شیوه و راهبرد کاری برای جستجو پدید آوردند. اگر آنها می‌توانستند در اینترنت اشاره‌ای به چیزی یا کسی را بیابند که تاریخ آن اشاره، به پیش از آن که کسی درباره‌ی آن چیز یا شخص خبری داشته باشد برسد، این می‌تواند نشانه‌ی آن باشد که نویسنده‌اش از آینده آمده و آن را نوشته است.

آنها عبارت‌های جستجو که مربوط به دو پدیده‌ی تازه بودند را جستجو کردند: پاپ فرانسیس و دنباله‌دار آیسان. سپس جستجوی بازبُردهایی (ارجاع‌هایی) را آغاز کردند که در زمانی پیش از آن که کسی از وجود این دو عبارت آگاهی یابد به آنها شده بود [برای نمونه، تا پیش از سپتامبر ۲۰۱۲ هیچ کس از وجود چیزی به نام دنباله‌دار آیسان آگاه نبود و اگر کسی پیش از آن تاریخ نامی از آن برده بود پس حتما از آینده آمده بوده!- م].

این کار به گونه‌ای کامل و فراگیر انجام شد: آنها از انواع موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ بهره بردند و فیسبوک و توییتر را زیر رو رو کردند. در مورد دنباله‌دار آیسان، هیچ نام و اشاره‌ای از آن تا پیش از سپتامبر ۲۰۱۲ نیافتند. در مورد پاپ فرانسیس هم تنها یک پست وبلاگ پیدا شد که پیش از گزینش خورخه ماریو برگولیو به عنوان رهبر کلیسای کاتولیک در ۱۶ مارس ۲۰۱۳، از پاپ فرانسیس نام برده بود. ولی این هم به نظر بیشتر شانسی می‌آمد تا آگاهی از آینده.

آنها همچنین پرسش‌های پیش‌آگاهانه‌ای که در موتورهای جستجو وارد شده بود را نیز جستجو کردند و تارنمای "تصویر نجومی روز" که خود نمیروف از ویراستاران آنست را هم کاویدند ولی باز هم چیزی نیافتند.

آخرین و شاید هوشمندانه‌ترین تلاش این پژوهشگران ایجاد یک پست در سپتامبر ۲۰۱۳ بود که در آن از خوانندگان خواسته شد یکی از این دو پیغام را در اوت ۲۰۱۳ یا پیش از آن ایمیل یا توییت کنند:
"#ICanChangeThePast2" یا "#ICannotChangeThePast2"
افسوس! این فراخوان بی پاسخ بود. و آنها هیچ بینشی از تناقض‌های سرشتی سفر در زمان دریافت نکردند.

نمیروف می گوید: «ما در این جستجوی محدود شده به چیزی دست نیافتیم. راستش به نظر خود من نباید هم چیزی پیدا می‌کردیم. گرچه هنوز هم از این که کسی جستجویی مانند این را انجام می‌دهد یا نه آگاه نیستم. اینترنت اساسا یک پایگاه گسترده از داده‌هاست و به گمان من اگر کسی از آینده به زمان اکنون آمده باشد وجودش به گونه‌های دیگری هم می‌توانست نمایان شود، شاید از راه فرستادن شماره‌ی برنده‌ی لاتاری، پیش از آن که چنان عددی برگزیده شده باشد.»

نمیروف و دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک ترزا ویلسون، در روز دوشنبه ۶ ژانویه‌ی ۲۰۱۴ پوستری با عنوان: "جستجو در اینترنت برای یافتن شواهد مسافران زمان" برای پژوهش خود در نشست انجمن اخترشناسی آمریکا در واشنگتن دی سی ارایه کردند.

نمیروف که معمولا نوشته‌هایش درباره ی موضوعات پیچیده‌تری مانند همگرایی گرانشی و انفجارهای پرتو گاما است می‌گوید این تلاش و کوشش اخیر به آن اندازه که شاید برخی فکر کنند برای او دشوار نبوده: «من همیشه به موضوعاتی درباره‌ی فضا و زمان می‌پردازم. این موضوع [مسافر زمان] بسیار برایم سرگرم کننده بود.»

واژه نامه:
poker game - Robert Nemiroff - chips - prescient knowledge - DeLorean - time machine - Pope Francis - Comet ISON - Google - Bing - Facebook - Twitter - Jorge Mario Bergoglio - Catholic Church - Astronomy Picture of the Day - #ICanChangeThePast2 - #ICannotChangeThePast2 - lottery - Teresa Wilson - American Astronomical Society - gravitational lensing - gamma-ray burst

منبع: sciencedaily

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه