تصویر پرتو ایکس از "دست خدا"

آیا می توانید در این تصویر تازه ی پرتو ایکس، شکل یک "دست" را ببینید؟
این شاید همانند یک تصویر پرتونگاری ایکس از دست یک بیمار که در مطب پزشک گرفته شده به نظر بیاید، ولی در واقع ابری از مواد است که یک ستاره با انفجارش به درون فضا پس زده. تصویر در اندازه ی بزرگ تر

آرایه ی تلسکوپی طیف سنجی هسته ای ناسا (نوستار، NuSTAR) برای نخستین بار تصویر این ساختار کیهانی را در محدوده ی پرتو X پرانرژی ثبت کرده که به رنگ آبی دیده می شود. پیش از این، طول موج X کم انرژی تر آن هم توسط رصدخانه ی پرتو ایکس چاندرای ناسا ثبت شده بود که اینجا با رنگ سبز و سرخ نشان داده شده است.

دو نمای تازه ای که نوستار ثبت کرده، توانایی این تلسکوپ برای جستجو و رصد اجرام دور و نزدیک را به نمایش می‌گذارد. یکی از این تصاویر، پسمانده های برانگیخته ی یک ستاره ی مُرده را نشان می دهد، ساختاری که به دلیل همانندی‌اش با یک دست، لقب "دست خدا" را دریافت کرده. تصویر دیگر هم سیاهچاله‌های دوردست را که در پوششی از گرد و غبار دفن شده اند نمایان ساخته است.

فیونا هریسون، سربازرس ماموریت نوستار در بنیاد فناوری کالیفرنیا در پاسادنا می گوید: «توان بی همتای نوستار در مشاهده ی پرانرژی ترین پرتوهای ایکس به ما کمک می کند تا اجرام و مناطق شناخته شده را در نوری کاملا تازه ببینیم.»

نوستار در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۲ برای ماموریت کاوش کیهان در محدوده ی پرتوهای ایکس پرانرژی به فضا پرتاب شد. این فضاپیما سیاهچاله ها، ستارگان مرده و منفجر شده، و دیگر اجرام شگفت انگیز کیهان راه شیری و فراتر از آن را مشاهده می کند.
 آرایه ی تلسکوپی طیف سنجی هسته ای ناسا یا نوستار. در این باره بخوانید: NuSTAR؛ تلسکوپی که دیدگاهی تازه به بشر خواهد داد
تصویر تازه ی "دست خدا" یک سحابی را در فاصله ی ۱۷ هزار سال نوری از زمین نشان می دهد که به وسیله ی یک ستاره ی مرده و چرخان به نام PSR B1509-58 (یا به نام کوتاه تر: B1509) برانگیخته و روشن شده است. این ستاره‌ی مرده یک تپ اختر (پولسار، ستاره ی تپنده) است، بازمانده ی هسته ی یک ستاره که در انفجاری ابرنواختری از بین رفته است. قطر این تپ اختر تنها ۱۹ کیلومتر است ولی نیروی بسیار دارد: در هر ثانیه تقریبا هفت بار به گرد خود می چرخد و ذراتی را به سوی موادی که از مرگ خشونت بار ستاره بر جای مانده پرتاب می کند. این ذرات با میدان های مغناطیسی پیرامون آن مواد برهم کنش انجام می دهند و باعث برافروختگی مواد و گسیل پرتوهای ایکس از آن ها می شوند. دستاورد این فرآیندها پدید آمدن ابری است که در تصاویر پیشین، همانند یک دستِ گشوده دیده می شد.

یکی از رازهای بزرگ این جرم -که به نام سحابی باد تپ اختر شناخته می شود- اینست که آیا ذرات تپ اختر به گونه ی ویژه ای با مواد پیرامون برهم کنش انجام می دهند که باعث شده نمایی دست-مانند پیدا کند، و نیز آیا این مواد به راستی ساختار یک دست را دارند یا نه.

به گفته ی هانگ جون آن از دانشگاه مک گیل در مونترآل کانادا: «ما نمی دانیم که آیا این نمای دست-مانند یک خطای دید است یا نه. نوستار این دست را بیشتر همچون یک مُشت نشان می دهد، که همین سرنخ هایی را در اختیار ما می گذارد.»


واژه نامه:
hand - X-ray - star - NASA - Nuclear Spectroscopic Telescope Array - NuSTAR - Chandra - Hand of God - black hole - Fiona Harrison - Milky Way galaxy - nebula - PSR B1509-58 - B1509 - pulsar - supernova - magnetic field - optical illusion - Hongjun An - fist

منبع: nasa

7 دیدگاه شما:

هما

سلام
خسته نباشید دوست گرامی
مطالب چند روز اخیر، فوق العاده بودن
مرسی

هما

سلام
خسته نباشید دوست گرامی
مطالب چند روز اخیر، فوق العاده بودن
مرسی

یک ستاره در هفت آسمان

خواهش می کنم همابانو. لطف دارید

++Bland

به قول اون ور آبی ها، WOW!

یاد یه روایت اسلامی افتادم که زمان نوجوانی که فکر میکردم همه چی توی کتابهای مذهبیه خونده بودم. اون روایت میگفت نزدیک ظهور، یه کف دست در آسمان ظاهر میشه! البته نگفته بود که در کدام بخش از طیف الکترومغناطیسی رویت میشه!

ببخشید، میدونم یک وبلاگ علمی جای این حرفها نیست. محض مزاح گفتم.

یک ستاره در هفت آسمان

خواهش می کنم بلندجان
اتفاقا دقیقا درباره ی این سحابی چنین چیزی گفته شده!!
لینکش رو در بخش نظرهای فیسبوک گذاشتم!

++Bland

احیاناً اطلاع دارید این سحابی اولین بار در چه تاریخی کشف شده؟

یک ستاره در هفت آسمان

گویا در سال ۱۹۸۲ کشف شده

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه