گل سرسبد رصدخانه های خورشیدی ناسا چهار ساله شد!

* چهار سال پیش در چنین روزی، رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) راهی یک ماموریت پنج ساله در جایی شد که تا آن زمان هیچ ماهواره ی خورشید-نگری نرفته بود.

SDO با بهره از سه دستگاه خود، خورشید را به گونه ای پیوسته و در ده طول موج گوناگون - هر یک برای دمای ویژه‌ای از مواد خورشیدی- زیر نظر دارد. این ماهواره که در میان ناوگان رصدخانه های خورشیدی ناسا، نام "گوهرِ تاج" [هم ارز "گل سرسبد" در زبان فارسی] را گرفته، فضاپیمایی با فناوری پیشرفته است که در هر ۰.۷۵ ثانیه یک بار از خورشید عکس می گیرد. SDO هر روز حدود ۱.۵ ترابایت داده به زمین می گسیلد- چیزی هم ارز ۳۸۰ فیلم بلند و کامل یا نیم میلیون آهنگ MP3.

[در این باره بیشتر بخوانید:  
* دانشمندان خورشید را رنگارنگ می بینند  
* وضوح تصاویر این ماهواره از تلویزیون های Ultra-HD هم بالاترست 
* رنگین کمانی که در خورشید پنهان شده]

فوران تاج خورشید در روز ۷ ژوئن سال
۲۰۱۱ از چشم رصدخانه ی دینامیک خورشیدی
ناسا. تصویر بزرگ تر
SDO در ۱۱ فوریه ی ۲۰۱۰ راهی فضا شد و از آن زمان تاکنون نماهایی شگفت‌انگیز از چهره ی همیشه در تغییرِ خورشید ثبت کرده است: از رقص باشکوه مواد خورشیدی در تاج خورشید گرفته تا انفجارهای سهمگین (شراره) و لکه های غول پیکر روی سطح آن. ویدیوی بالا که تازه منتشر شده، شماری از برجسته‌ترین و زیباترین رویدادهای ۴ سال گذشته ی خورشید را از چشم SDO نشان می دهد. از تماشایش لذت ببرید.

پرتاب SDO به فضا همراه با کمی "جلوه های ویژه" بود که باعث هیجان و شادی مردمی که به تماشای آن ایستاده بودند گردید. موشک اطلس به هنگام بالا رفتن و درست در لحظه ی رسیدن به بیشینه ی نیروی پسار (Max-Q)، کنار یک هاله ی خورشید (پاراخورشید یا خورشید دروغین) دیده می شد، و یک جلوه ی موج گونه پیرامونش پدید آمد. آنچه در این روز رخ داد را می توانید در این ویدیو ببینید.

درباره ی رصدخانه ی دینامیک خورشیدی (SDO) در این وبلاگ بسیار خوانده بودید؛ از جمله این نوشته ها:  
* ۳ سال از زندگی خورشید در ۳ دقیقه  
فورانی که "دره ای از آتش" را روی خورشید پدید آورد 
* نمایش با وضوح بسیار بالای ناسا از گذر ناهید 
* خورشیدگرفتگی در فضا- از دید یک ماهواره 
* گردباد روی سطح خورشید 
* مرگ آتشین یک دنباله دار 
* پلی از مغناطیس روی خورشید 
* آیا هم زمانی این دو رویداد، تصادفی است؟ 
* یکی از زیباترین ویدیوهای SDO از انفجار خورشیدی  

واژه نامه:
Solar Dynamics Observatory - Sun - satellite - SDO - wavelength - Crown Jewel - NASA - solar observatory - Earth - corona - sunspot - special effect - Atlas rocket - sundog - Max-Q - Coronal Mass Ejection

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه