سیاره و ستارگان تابناک بر فراز دره یادبود آمریکا

به تماشای "جهان در شب" خوش آمدید.
در این چشم انداز، آسمان شبانه ای را می بینید که اگر در هر جای دیگری از سیاره ی زمین نیز باشید آن را خواهید دید؛ هر چند در این جا، پیش زمینه ای از تختال های پرآوازه ی مانیومنت ولی (دره ی یادبود) در آمریکا هم به نمای آسمان شب افزوده شده و زیبایی آن را دوچندان کرده.
این تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
تختال ها (butte) از سنگ های سختی تشکیل شده اند که پس از آن که آب، سنگ و خاک نرم پیرامونشان را شسته و می برد بر جای می مانند. دو تختال سمت چپ این تصویر به نام Mitten یا دستکش (دستکشی که یک جا برای چهار انگشت و یک جا برای انگشت شست دارد) شناخته می شوند، و تختال مریک (Merrick) هم در سمت راست به چشم می خورد.
این تصویر در سال ۲۰۰۷ گرفته شده بوده و در آن، سیاره ی بهرام (مریخ) همچون شبچراغ پرفروغ نارنجی رنگی در سمت چپ دیده می شود که البته پرنورترین جسم درون عکس نیز هست.
سمت راست بهرام، صورت فلکی شکارچی (جبار) را می بینیم. ستاره ی سرخ فام نزدیک مرکز تصویر، آلفای شکارچی یا ابط الجوزا (شبان‌شانه، به فارسی میانه: بَشْن) است و کمربند شکارچی و سحابی شکارچی هم سمت راست آن دیده می شوند. سرانجام، در این نمای خیره کننده ی "جهان در شب"، ستاره ی آبی و درخشان پای شکارچی (رجل جبار) هم بر فراز تختال مریک به چشم می خورد.


واژه نامه:
Mars - Monument Valley - The World At Night - butte - Mittens - Merrick Butte - planet - Mars - constellation of Orion - Betelgeuse - star - Belt of Orion - Orion Nebula - Rigel

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

سلام
اگر لطف کنید و از سبک نگارشی ای استفاده کنید که مخاطب در درک لغات و جملات فارسی مشکلی نداشته باشد خیلی ممنون میشم

یک ستاره در هفت آسمان

الان شما با درک این مطلب مشکلی داشتید؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه