هفت خواهر با لباسی خاک‌آلود!

خوشه ی ستاره ای پرآوازه و شناخته شده ی پروین به آرامی در حال از بین بردن بخشی از یک ابر گرد و خاک است؛ ابری که از بخت بد روزگار گذرش به آنجا افتاده و دارد یکراست از میان ستارگان این خوشه می گذرد.
خوشه ی پروین یا هفت خواهران درخشان ترین خوشه ی باز ستاره ای در آسمان سیاره ی زمین است و آن را می توان با چشم نامسلح تقریبا از هر جای نیمکره ی شمالی مشاهده کرد.
این تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
گمان می رود ابر غباری جوانی که در حال گذشتن است بخشی از "کمربند گولد" باشد، حلقه ای شگفت انگیز از ستاره زایی که خورشید ما را در این بخش از کهکشان در بر گرفته. اکنون ۱۰۰ هزار سال است که بخشی از کمربند گولد به گونه ای شانسی دارد یکراست از درون خوشه ی پیرترِ پروین می گذرد و گذرَش به یک کنش و واکنش نیرومند میان ستارگان خوشه و غبار درون ابر انجامیده.
از سویی ذرات غبار که نور آبی را بیشتر و شدیدتر از نور سرخ می پراکنند باعث شده اند این ابر در فضای پیرامون ستارگان به یک سحابی بازتابی آبی فام تبدیل شود، و از سویی دیگر فشار نور ستارگان به گونه ی چشمگیری غبار درون سحابی را پس می زند و در این روند، ذرات کوچک تر غبار با شدت بیشتری رانده می شوند. یک نتیجه ی کوتاه مدت چنین فرایندی این بوده که چنان چه در تصویر ژرف بالا می بینید، بخش هایی از این ابر غبار رشته رشته و لایه بندی شده است. [این را ببینید: * Merope و سحابی بازتابی‌اش]
سامانه ی خورشیدی ما به گونه ای شانسی نزدیک مرکز یک حلقه ی چرخان از ستارگان جوان و پرنور که نسبت به صفحه ی کهکشان راه شیری کج است جای گرفته. این حلقه به نام کمربند گولد شناخته می شود و جایگاه شماری از درخشان ترین ستارگان آسمان شب زمین است.
واژه نامه:
Pleiades - star cluster - open cluster - Earth - unaided eye - Gould's belt - star formation - Sun - Milky Way Galaxy - star - reflection nebula

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه