داستان آب و یخ سیاره بهرام پیچیده تر شده

* این داستان آب و یخ سیاره ی بهرام هم عجب ماجرای تنگاتنگ و در هم پیچیده ای شده! بخشی از این آب ها "احتمالا" زیر سطح سیاره است و بخشی از یخ ها هم "قطعا" روی شمالگان سیاره. و ما کاملا مطمئنیم که در گذشته های بهرام (مریخ)، آب بر روی آن روان بوده. ولی درباره ی آب سطحی که اکنون - همین روزها- در عکس های بسیاری از فضاپیماهای مدارگرد روی سیاره ی سرخ می بینیم چه؟
این تصویر از همگذاری عکسی از جریان های فصلی تیره روی یکی از سراشیبی های بهرام، با شبکه ای از رنگ ها که بر پایه ی داده های گرد آمده توسط یک طیف سنج پیمایش کانی ها از همان منطقه است درست شده. تصویر بزرگ تر
از مواردی که کانون گفتگوهای داغ دانشمندان درباره ی آب روی بهرام است، جریان هاییست که به نام رگه های باز-رخدادگر شیب ها (recurrent slope linea) یا RSL شناخته شده اند، ویژگی هایی که در زمان های گرم تر سال پدیدار می شوند. به نظر می آید این رگه ها نشانگر گونه ای جریان آب شور هستند. یک گروه از دانشمندان به تازگی ۱۳ مورد از این جایگاه ها را بررسی کرد. آن ها در طیف این جایگاه ها نشانه های طیفی آب یا نمک را ندیدند، ولی چیزی که دریافتند این بود که میزان کانی های آهن‌دار روی "شیب های RSL" بیش از شیب های دیگر است. خوب ماجرا چیست؟

Lujendra Ojha، دانشجوی کارشناسی ارشد در بنیاد فناوری جرجیای آتلانتا که رهبری دو گزارش درباره ی این ویژگی‌ها را بر عهده داشت می گوید: «ما هنوز یک نشانه ی قطعی از وجود آب در RSLها نداریم، گرچه این را هم نمی‌دانیم که چطور امکان دارد این فرایندها بدون آب انجام شوند.» عکس های مورد بررسی دانشمندان توسط هایرایز (HiRISE)، دوربین دستگاه آزمایش علمی با تصویربرداری وضوح بالای فضاپیمای مدارگرد شناسایی بهرام (MRO) که زیر نظر دانشگاه آریزوناست گرفته شدند.

عکس دیگری که دوربین هایرایزِ مدارگرد شناسایی بهرام
از جریان های فصلی تیره ای گرفته که از بستر سنگیِ
بیرون زده در دهانه ی پالیکیر روی بهرام سرچشمه
می گیرند. تصویر بزرگ تر
این کانی های آهن‌دار در برخی از جاهای شیب های RSL به شکل دانه‌هایی آشکار دیده می شدند. این امکان هست که این دانه ها در اثر زدوده شدن خاک نرم و به جای ماندن دانه های درشت تر پدید آمده باشند، و این چیزیست که رخ دادنش هم با آب و هم بدون آب امکان پذیر است. یا شاید آب در این جاها روان شده ولی نه به گونه ای که آشکارا آن منطقه را خیس کرده و تیره تر کند یا کانی های اکسیده پدید آورد. شاید دلیل این که آب در این عکس ها "دیده نمی شود" اینست که عکس ها در بعد از ظهر گرفته شده اند، بنابراین احتمالا شبنم بامدادی را ثبت نکرده اند، و یا شاید به این دلیل که رگه های تیره ی آب کوچک تر از اندازه ی نمونه در عکس است.

در حالی که پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند، این گروه دانشمندان می‌گویند همچنان بر این باورند که با وجود دمای بسیار پایین بهرام، گونه‌ای آب شور بر آن روان می شود.

ریچارد زورک، دانشمند پروژه ی MRO در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا می گوید: «جریان آب، حتی آب شور، در هر جای بهرام امروزی یک یافته ی بزرگ است که بر شناخت ما از دگرگونی های اقلیمی کنونی روی بهرام تاثیر می گذارد و چه بسا نشانگر زیستگاه های احتمالی نزدیک سطح بهرام امروزی باشد.»

همچنین در پژوهشنامه ی دیگری گفته شده که جایگاه های RSL روی بهرام کمیابند و از ۲۰۰ نقطه ای که شیب ها، عرض‌های جغرافیایی، و ویژگی های دیگرشان همانند این شیب ها بوده و بررسی شده اند، تنها ۱۳ مورد ویژگی های RSL را نشان می دادند. می توانید نگارش های پذیرفته شده ی این گزارش ها را در Geophysical Research Letters و ایکاروس بخوانید.

در همین زمینه:

واژه نامه:
water - Mars - north pole - Red Planet - recurring slope linea - spectra - iron - mineral - RSL - Lujendra Ojha - NASA - Mars Reconnaissance Orbiter - High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE - dew - Mars - Richard Zurek - Jet Propulsion Laboratory - latitude - Geophysical Research Letters - Icarus - spectrometer - Palikir Crater

منبع: universetoday

2 دیدگاه شما:

ناشناس

با توجه به این یافته به نظر من موجود زنده در مریخ وجود دارد که شاید برای ما قابل تصور هم نباشد. یک سه سالی هست که به فن آوری فتوسنتز مصنوعی دست یافته شده بدین ترتیب که اکسایش آب در محیط های اسیدی در مقابل پریدات ها و مولکول آب در کووردینانس ها یا همان کمپلکس های آهن و آب امکان پذیر شد. و در صورت این گونه فتوسنتز در مریخ بایستی شاهد یافتن موجوداتی باشیم که به این طریقه زیست میکنند و شاید یک اکوسیستم خاص وجود داشته باشد و یا شایدموجودات اسیدی مانند موجودات فیلم بیگانه وجود داشته باشد. له هر حال بایستی منتظر شد. خیلی این خبر هیجان انگیز و جالب بود.

ali akbar Parvin

درموردوجودداشتن حیات روی سیارات دیگر بایدبااحتیاط بیشتری صحبت کنیم.خبرواقعن جالب وجدید بوددست شمادردنکنه.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه