به کمک این گل آفتابگردان می شود از سیاره های بیگانه عکس گرفت

یک فضاپیما که همانند یک گل آفتابگردان غول پیکر است می تواند در آینده به اخترشناسان برای عکس گرفتن از سیاره‌های سنگی زمین-سانی که به گرد ستارگان نزدیک می چرخند کمک کند. پیش‌نمونه ی این سازه ی بازشونده (تاشو) با نام "ستاره پوش" یا اخترپوش (starshade) هم اکنون توسط آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا در دست ساخت است.

منبع این عکس
دانشمندان این روزها در پی شکار سیاره هایی هستند که از نظر اندازه، ساختار، و دما همسان زمینند، سیاره های سنگی با دماهایی مناسب آب مایع سطحی (سیاره هایی نه بسیار داغ و نه بسیار سرد) که می توانند زیستگاه‌هایی در ورای سامانه ی خورشیدی ما باشند.

فضاپیمای کپلر ناسا تاکنون صدها سیاره را که به گرد ستارگان دیگر می‌چرخند و به نام "فراسیاره" شناخته می شوند یافته؛ شماری از آن ها کمی بزرگ تر از زمینند و در منطقه ی مناسب یا به اصطلاح "طلایی" پیرامون ستاره‎شان جای دارند.

پژوهشگران به طور کلی بر این باورند که برای یافتن همزاد کامل زمین تنها چالشی که با آن روبروییم چالش زمان است. گام بعدی عکس گرفتن از آن ها و شناسایی ویژگی های طیفی (شناسه ی شیمیایی) آن هاست که سرنخ هایی آشکار درباره‌ی زیست پذیر بودن یا نبودن آن ها به ما می دهد.

منبع این عکس

کار ستاره پوش اینست که جلوی نور خیره کننده ی ستاره ها را می گیرد تا دانشمندان بتواند بدون مزاحمت این نور، از سیاره های پیرامونشان عکس بگیرند. به زبان ساده، ستاره پوش همان کاری را می کند که ما خودمان هنگام دیدن و عکس گرفتن از کسی می کنیم و با بالا بردن دستمان، جلوی نور خورشید را می گیریم.

ستاره پوش می تواند با یک تلسکوپ به فضا پرتاب شود. هنگامی که به فضا رسید، از موشک و تلسکوپ جدا می شود؛ در آن جا گلبرگ هایش را می گشاید، و سپس به سوی جایگاه برنامه ریزی شده می رود تا جلوی نور ستاره ی مورد بررسی را بگیرد. ویدیوی پویانمایی زیر را ببینید:

این ویدیوی پویانمایی پیش-نمونه ای از ستاره پوش را نشان می دهد، یک سازه ی غول پیکر که برای جلوگیری از تابش خیره کننده ی ستارگان طراحی شده تا تلسکوپ های فضایی آینده بتوانند از سیاره های پیرامون آن ستاره ها عکس بگیرند.
در همین زمینه: 

واژه نامه:
sunflower - Earth - rocky planet - star - prototype - deployable structure - starshade - NASA - Jet Propulsion Laboratory - planet - liquid water - solar system - Kepler mission - exoplanet - Goldilocks - spectra - chemical signature

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه