تازه ترین عکس های فضاپیمای روزتا از دنباله دار مقصدش

* فضاپیمای روزتا برای نخستین بار پس از آن که در ۲۰ ژانویه، از خواب عمیق زمستانی خود در ژرفای فضا بیدار شد، نیم نگاهی به دنباله دار مقصدش انداخته.
این عکس در ۲۱ مارس ۲۰۱۴ به کمک دوربین زاویه بسته ی سامانه ی تصویربرداری راه دور نوری، طیف سنجی و فروسرخ فضاپیمای روزتا (اوزیریس- OSIRIS) از دنباله دار 67P/چوریموف-گراسیمنکو گرفته شد. دنباله دار با یک دایره نشان داده شده. تصویر بزرگ تر- اندازه های دیگر
نخستین عکس های دنباله دار 67P/چوریموف-گراسیمنکو در ۲۰ و ۲۱ مارس توسط دوربین زاویه باز و دوربین زاویه بسته ی سامانه ی تصویربرداری راه دور نوری، طیف سنجی و فروسرخ این فضاپیما (اوزیریس- OSIRIS) گرفته شد. روزتا در یک ماموریت بین المللی به رهبری سازمان فضایی اروپا و با پشتیبانی و بهره گیری از دستگاه های فراهم شده از سوی ناسا است. عکس هایی که این فضاپیما پیش از به خواب رفتن، از این دنباله دار گرفته بود را اینجا ببینید.

این عکس در ۲۰ مارس ۲۰۱۴ به کمک دوربین
زاویه‌باز سامانه‌ی تصویربرداری راه دور نوری،
طیفسنجی و فروسرخ فضاپیمای روزتا (اوزیریس
OSIRIS) از دنباله‌دار 67P/چوریموف.گراسیمنکو
گرفته شده. دنباله‌دار را در یک چهارگوش می‌بینید.
تصویر بزرگ تر- اندازه های دیگر
این دو تصویر از فاصله ی حدود پنج میلیون کیلومتری دنباله دار گرفته شده و از همگذاری یک رشته نوردهی ۶۰ تا ۳۰۰ ثانیه ای پدید آمده اند که به وسیله ی دوربین های زاویه باز و زاویه بسته ی ثبت شده. 

تصویربرداری از دنباله دار 67P/چوریموف-گراسیمنکو بخشی از فعالیت های شش هفته ای ویژه ای است که برای آماده سازی دستگاه های علمی فضاپیما جهت بررسی نزدیکِ این دنباله دار انجام می شوند. روزتا ۱۰ سال است که در فضای سامانه ی خورشیدی به پیش می رود، و در ماه اوت امسال به دنباله دار 67P/چوریموف-گراسیمنکو خواهد رسید.

روزتا در ۲۰ ژانویه از یک خواب زمستانی ۹۵۷ روزه بیدار شد. سه دستگاه ساخت آمریکا که روی این فضاپیما سوار شده عبارتند از میرو (MIRO- دستگاه ریزموج برای مدارگرد روزتا)، آلیس (Alice- یک طیف نگار تصویربردار فرابنفش) و حسگر یونی و الکترونی.

* درباره ی دستگاه های آمریکایی روزتا اینجا را ببینید:
rosetta.jpl.nasa.gov

در این بار پیشتر خوانده بودید:
* فضاپیمای روزتا به زودی از خواب دو ساله بیدار می شود  
* فراخوان سازمان فضایی اروپا برای بیدار کردن یک فضاپیما! 
* زیبای خفته از خواب فضایی برخاست و به خانه سلام کرد! 
* دنباله دار چوریموف-گراسیمنگو از پشت خورشید بیرون آمد 

واژه نامه:
Rosetta spacecraft - comet - hibernation - 67P/Churyumov-Gerasimenko - Optical, Spectroscopic and Infrared Remote Imaging System - OSIRIS - wide-angle camera - narrow-angle camera - European Space Agency - NASA - solar system - Microwave Instrument for the Rosetta Orbiter - Alice - ultraviolet - spectrograph - Ion and Electron Sensor - OSIRIS

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه