کهکشان راه شیری در سپیده دم

عکس از: بابک تفرشی

در این عکس که در سپیده دم روز ۲۷ مارس گرفته شده، مرکز کهکشان راه شیری تقریبا مستقیم بر فراز رصدخانه ی پارانال در رصدخانه ی جنوبی اروپا دیده می شود.
این تصویر با کیفیت بهتر و در اندازه ی بزرگ تر
در این تصویر نجومی که به روش چشم ماهی گرفته شده، کوژی غبارآلود مرکز کهکشانمان در دل آسمان صاف و خشک بیابان آتاکامای شیلی، گویی توسط چهار یگان تلسکوپ بسیار بزرگ ۸ متری پارانال (VLT) در بر گرفته شده.
در بالای چشم انداز، سیاره ی ناهید نزدیک افق خاوری به چشم می خورد. این شبچراغ تابناک که این روزها "ستاره ی بامدادی" زمین است، در فاصله ی بسیار کمی از هلال کاهنده ی ماه، درست در لبه ی ساختمان یکی از تلسکوپ ها دیده می شود.
با وجود این زوج درخشان در خاور آسمان، باز هم این کهکشان راه شیری است که در چشم انداز خودنمایی می کند. بخش مرکزی کهکشان با رگه های غبار تیره ای که آن را به دو نیم کرده اند و انبوه توده های ستارگان و سحابی های برافروخته اش، در سَرسوی تاریک ترِ آسمان گسترده شده. و در حالی که با فرارسیدن سپیده دم، رنگ آبی تیره ی آسمان به روشنی می گراید، ساختمان ها هنوز هم نور مهتاب باز می تابانند.

واژه نامه:
Babak Tafreshi - TWAN - Milky Way Galaxy - European Southern Observatory - Paranal Observatory - Chile - Atacama desert - galaxy - central bulge - Very Large Telescope - fisheye - Venus - morning star - waning - crescent - Moon - dust lane - nebula - zenith

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

ناشناس

doste aaziz,rahe shiri enghadare bozorghe ke shoma nemitoni azash aks beghiri, yanii har milyonha sal ham safar koni az tosh biron nemitoni biyay ke az rahe door azash aks beghiri. Doorod.¨¨

ناشناس

markazoo mishe did, Doorod.

ناشناس

markazoo mishe did, Doorod.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه