تا اطلاع بعدی، این دورترین جرم شناخته شده در منظومه خورشیدی است!

می دانید دورترین جرم شناخته شده ی سامانه ی خورشیدی چیست؟
هر پاسخی که تاکنون می دادید را فراموش کنید؛ اکنون باید پاسخ تازه ای بدهید: 2012 VP113، جرمی که در حال حاضر فاصله اش از خورشید دو برابر فاصله ی پلوتو از خورشید است.
تصویر gif به بزرگی ۵۱۲ کیلوبایت- تا بارگذاری کامل شکیبا باشید
تصویر متحرک بالا از رشته عکس های کاوشگرانه ای درست شده که در سال ۲۰۱۲ به وسیله ی دوربین انرژی تاریکِ نصب شده روی تلسکوپ ۴ متری بلانکوی NOAO در شیلی گرفته شده بودند ولی تازه همین هفته ی گذشته منتشر شدند.
گمان می رود این جرم دوردست که در پایین، سمت راست تصویر جابجا می شود، یک سیاره ی کوتوله همانند پلوتو باشد. تا پیش از این، دورترین سیاره ی کوتوله ی شناخته شده "سدنا" (Sedna) بود که در سال ۲۰۰۳ یافته شده بود. با در نظر گرفتن این که چه بخش کوچکی از آسمان کاوش شده، احتمال می رود که شمار اجرام دیگری مانند 2012 VP113 در فضای بیرونی سامانه ی خورشیدی سر به ۱۰۰۰ بزند.
2012 VP113 هم اینک تقریبا در نزدیک ترین فاصله اش از خورشید است (پیراهور یا حضیض مداری)، و تا ۲۰۰۰ سال دیگر، فاصله اش پنج برابر خواهد شد.
شماری از دانشمندان بر این باورند که اجرامی مانند سدنا و 2012 VP113 به این دلیل وارد مدار کنونی‌شان شده اند که یک جرم بسیار بزرگ تر با گرانش خود آن ها را پراکنده ساخته و به آن جا رانده؛ جرمی که چه بسا خودش یک سیاره ی یافته نشده ی بسیار دوردست باشد.
نمودار مداری سامانه ی خورشیدی بیرونی. خورشید و سیاره های خاکی در مرکزند. مدار چهار غول گازی مشتری، کیوان، اورانوس و نپتون به رنگ صورتی، و کمربند کوییپر (به همراه پلوتو) نیز با منطقه ی نقطه چین در آن سوی غول های گازی نشان داده شده. مدار سدنا به رنگ نارنجی و مدار 2012 VP113 به رنگ سرخ دیده می شود. هر دوی این اجرام هم اینک نزدیک نقطه ی پیراهور (حضیض) مدارشان هستند. این دو زمانی که به نقطه ی اپاهور یا اوج مدارشان برسند دیگر بسیار کم نورتر از آن خواهند بود که دیده شوند. منبع- تصویر بزرگ تر 
واژه نامه:
Solar System - 2012 VP113 - Pluto - Sun - Dark Energy Camera - NOAO - Blanco Telescope - dwarf planet - Sedna - planet

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه