گروه ۱+۵ در فضا

در این تصویر زیبا و چشمگیر که از همگذاری داده های بایگانی میراث هابل و تلسکوپ سوبارو در ستیغ کوه موناکی پدید آمده، "پنج تایی استفان" را می بینیم، نخستین مورد شناسایی شده از یک گروه فشرده ی کهکشانی.
پنج کهکشان این گروه در مرکز این چشم انداز گرد آمده اند، گرچه واقعیت اینست که تنها چهار تا از این پنج کهکشان در یک رقص کیهانی قفل شده اند، رقصی که عبارتست از رویارویی ها و برخوردهای نزدیک میان این کهکشان ها، و صحنه‌ی آن هم حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
ولی یار جداافتاده ی گروه را به آسانی می توان از دیگران بازشناخت. چهار کهکشان درگیر (NGC ۷۳۱۷ و NGC ۷۳۱۹ و NGC ۷۳۱۸B و NGC ۷۳۱۸A) بیشتر به رنگ زرد دیده می شوند. همچنین این چهار کهکشان دارای حلقه ها و دنباله هایی نیز هستند که در اثر جریان های ویرانگر کشند گرانشی پدید آمده اند.
کهکشان آبی تر -NGC ۷۳۲۰- که عضو این گروه برخوردی نیست، تنها حدود ۴۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در واقع در پیش زمینه ی تصویر است.
در میدان این تصویر، بالا-سمت چپِ پنج تایی استفان، یک کهکشان دیگر هم دیده می شود؛ کهکشان NGC ۷۳۲۰C که آن هم در فاصله ی ۳۰۰ میلیون سال نوری از ماست و با آن، چهار کهکشان برخوردی دوباره پنج تا می شوند.
پنج تایی استفان در مرزهای کهکشان بلندپرواز اسب بالدار دیده می شود. این میدان دید در فاصله ی برآورد شده ی گروه برخوردی استفان، گستره ای بیش از ۵۰۰ هزار سال نوری را می پوشاند.

سه تا از تصاویر بایگانی میراث هابل را اینجا دیده بودید: 

واژه نامه:
Stephan's Quintet - Hubble Legacy Archive - Subaru Telescope - Mauna Kea - cosmic dance - loop - tail - gravitational tide - galaxy - NGC 7319 - NGC 7318A - NGC 7318B - NGC 7317 - NGC 7320 - NGC 7320C - quintet - constellation Pegasus

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه