آسمانی که فشرده شده

چه بر سر این آسمان آمده؟
این هم برای خودش گونه ای خمیدگی و در هم پیچیدگی فضا و زمان است.
به این دلیل می گوییم پیچش زمان که این عکس با یک نوردهی شبانه ی دو ساعت و نیمه گرفته شده و در نتیجه، رد چرخان ستارگان در آن به روشنی پدیدار شده است.
پیچش فضا هم به این دلیل که این عکس در واقع یک سراسرنمای (پانورامای) ۳۶۰ درجه ی کامل است که در جهت افقی فشرده شده تا در مرورگر شما جا شود.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
همچنان که زمین طی این دو ساعت و نیم می‌چرخید، به نظر می‌رسد که ستارگان هم به گرد قطب شمال کیهانی (سمت چپ) و قطب جنوب کیهانی (درست زیر افق، سمت راست) چرخیده و به دور آن ها کمان های دایره ای پدید آورده اند.
این عکس دو هفته پیش در پارک ملی آرچز در ایالت یوتای آمریکا، و در ساعت های آغازین بامداد گرفته شده. جلوی تصویر با سازند چشم نواز لایه ای و کهن ماسه سنگی آراسته شده و دورتر، سمت راست هم طاق ۲۰ متری دلیکیت (Delicate Arch) به چشم می خورد. کمان دوردست کهکشان راه شیری را هم نزدیک مرکز تصویر می بینیم.
نمونه ی فشرده نشده ی این پشم انداز را هم در پایین می بینید:
نمونه ی فشرده نشده ی چشم انداز بالا
چند نمونه ی بسیار زیبای دیگر از کارهای عکاس این چشم انداز را اینجا ببینید.


واژه نامه:
exposure - star trails - panorama - Earth - North Celestial Pole - South Celestial Pole - Arches National Park - sandstone - Delicate Arch - Milky Way Galaxy

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

نظریه پیچش فضا زمان مانند گذاردن یک توپ بولینگ بر روی یک پارچه محکم هست که باعث پیچش بافت فضا زمان میشه و طبق نظریه نسبیت اینیشتین دقیقا ثانیه ای بعد از انغجار بزرگ عالم از اندازه ای به قدر توپ بخاطر به اندازه جهان فعلی رسیده و این انفجار باعث حرارت بسباری شده که چند دقیقه بعد از آن سرد شده و این انفجار باعث ایجاد امواجی در بافت فضا زمان شده که در ۱۳.۸ میلیارد سال نوری پیش با سرعت نور بصورت موج در حرکت است و هر جرمی که در طول مسیر آن باشد را تحت تاثیر قرلر میدهد و البته این پدیده پیشتر در حرکت مداری دو ستاره نوترونی یا دو سیاهچاله به دوردهم مشاهده شده بود و اثر این امواج بصورت امواج مایکرو ویو پیش زمینه ای توسط آشکارسازهای تداخلی یعنی همان آشکارسازهای لیسا در مرکز گودارد ناسا که با کامپیوتر مدلسازی میسود. دانشندان ناسا سه سال هست که روی این مدل کار میکنند چون لیسا در قطب یک نقشه کامل از امواج مایکرو ویو فراهم آورده. ولی سوال اینجاست که ما چگونه میتوانیم مطمعن شویم این امواج از همان فاصله زمانی بیگ بنگ می آیند تا مدل ابر تورمی را توضیح دهد..مشکل دیگر اینکه چگونه محاسبه شده که این امواج میتوانند آنقدر قود باشند تا از آن فاصله به زمین برسند؟ بدون شک این اموج وجود دارد ولی نسبت دادن آنها به یک چنین فاصله ای بسیار کودکانه است.

ناشناس

دمای نورتابیده شده را اندازه گیری کردهاند1.این نوردرتمامی جهات درفض اپخش وپراکنده شده2.امواج گرانشی.. حاصل ازانفجارنیزکه چندی پیش کشف شد .کافیست؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه