مسیر یک ساله خورشید در آسمان

در ساعت ۱۶:۵۷ به وقت جهانی امروز، خورشید از استوای آسمانی می گذرد و راهی شمال می شود [این همان لحظه ی تحویل سال به وقت ایران و فرارسیدن نوروزست: ۲۰:۲۷:۰۷-م]. در این لحظه، نخستین روز بهار نیمکره ی شمالی آغاز می‌گردد.
به این مناسبت، این تصویر چشمگیر و توجه برانگیز را ببینید که مسیر یک ساله ی خورشید در آسمان سیاره ی زمین در آن نشان داده شده است. این نخستین نمونه ی آنالماهایی است که با بهره از شیوه ی "خورشیدنگاری" ثبت شده.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
در واقع، این سه منحنی آنالما با بهره از یک دوربین استوانه ای سوراخ سوزنی* (pinhole camera) گرفته شده اند که در آن ها، برای همه ی روزهای یک سال، سه نوردهی یک دقیقه ای جداگانه به کار برده شده است. آغاز آن ها ۱ مارس ۲۰۱۳ و پایانشان هم ۱ مارس ۲۰۱۴ بوده و همگی هم بر روی یک تک کاغذ عکاسی سیاه و سفید ثبت شده اند.
این نوردهی های روزانه با یک برنامه ریزی خوب، در ساعت های ۱۰:۳۰، ۱۲:۰۰، و ۱۳:۳۰ به وقت اروپای مرکزی، و از یک بالکنِ رو به جنوب در محله ی Kozanów در وروتسواف کشور لهستان انجام می شدند.
هر دو برابران فصلی آن سال که در ۲۰ مارس [نوروز] و ۲۲ سپتامبر رخ دادند، در نقطه های میانی این منحنی های 8-شکل، و نه در نقاط برخوردی آن ها ثبت شده اند (این نمودار را ببینید). شکاف هایی که در برخی جاها دیده می شود از آنِ روزهای ابریست.
دو خط راست که در پایین، سمت چپ می بینید در اثر نقص دستگاه و باز ماندن دهانه ی سوراخ سوزنی پدید آمده اند.


واژه نامه:
equinox - Sun - celestial equator - planet - Earth - analemma - solargraphy - pinhole camera - exposure

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه