پژواک های چلیابینسک: انفجار یک گوی آتشین دیگر در آسمان روسیه

چرا کشور روسیه این همه شهاب درخشان در آسمانش پدیدار می شود؟

خوب این کشور با پهنه ای به گستردگی ۶.۶ میلیون مایل مربع، پهناورترین کشور جهان است، ضمن این که با دوربین های بسیاری که این روزها روی داشبورد خودروها نصب شده (بیشتر برای جلوگیری از تقلب در مسایل بیمه)، از دیدگاه آماری منطقی به نظر می رسد که روس ها بتوانند شهاب هایی بیشتر از مردمان دیگر کشورها ببینند، و نیز بتوانند آنچه دیده اند را با بقیه ی مردم دنیا به اشتراک بگذارند!

این درست همان چیزی بود که در سپیده دم دیروز، ۱۹ آوریل (به وقت محلی) رخ داد. در آن زمان یک آتشگوی درخشان آسمان مورمانسک، در شبه جزیره ی کولا در شمال باختری روسیه، نزدیک مرز فنلاند را روشن کرد. خوشبختانه این رویداد به بزرگی و نیرومندی رویداد شهاب چلیابینسک که در فوریه ی ۲۰۱۳ رخ داد نبود، و گزارشی از شنیده شدن صدا یا لرزش هوای ناشی از انفجار شهاب منتشر نشد و کسی هم آسیبی ندید.

جزییات این جرم آسمانی هنوز ناشناخته است... می توانسته (به احتمال بسیار) یک شهاب باشد یا می توانسته یک تکه زباله ی فضایی باشد که دوباره وارد جو شده و در آن همچون شهابی سوخته است. ویدیویی که اینجا می بینید و الکساندر نستروف با دوربین داشبورد خودرویش ثبت کرده، این جسم را نشان می دهد که به گونه ی چشمگیری آسمان سپیده دم را بر می افروزد و روشن می کند.

به گفته ی یک ستاره شناس روس، امکان دارد این شَخانه (یا آتشگوی) یکی از خرده سنگ هایی بوده که بارش شهابی شلیاقی را پدید می آورند؛ بارشی که در ۲۲-۲۳ آوریل به اوج می رسد. 

در همین زمینه: 
* درس هایی که باید از شهاب امروز روسیه آموخت 
* ترکیبی از چند ویدیوی شهاب روسیه 
* موج انفجار شهاب روسیه نصف دنیا را پیمود 
* از خورشید پرنورتر: برق شهاب روسیه
و:
* تانگوسکا: مهیب ترین انفجار روزگار نوین


واژه نامه:
Echo - Russia - meteor - dashboard - insurance fraud - fireball - Murmansk - Kola Peninsula - Finland - Chelyabinsk meteor - space debris - Alexandr Nesterov - dashcam - bolide - Lyrid meteor shower

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه