دید چشم ما باید یک میلیارد بار قوی تر شود تا این کهکشان ها را ببیند

این نما که با نوردهی ۱۴ ساعته ی تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده، کهکشان های یک خوشه ی کهکشانی و اجرامی را نشان می دهد که از روی زمین، یک میلیارد بار کم نورتر از توان دید چشم نامسلح انسانند. اندازه ی بزرگ تر
اگرچه این تصویر با نوردهی ۱۴ ساعته از نظر ژرفا به پای تصویر "زمینه ی ژرف هابل" نمی رسد ولی باز هم اجرامی را نمایان کرده که حدود یک میلیارد بار کم نورتر از توان دید چشم انسان روی زمینند. به گفته ی اخترشناسان، این تصویر ژرفایی را نشان می دهد که با نگاه کردن به آن می توانیم فاصله ای تا بیش از نیمه ی راه میان خودمان و مرز دیدارپذیر کیهان را ببینیم.

همچنین، این تصویر یک برش مقطعی شگفت انگیز از کیهان را از نظر فضایی و زمانی نشان می دهد، با اجرامی در فاصله های گوناگون و گام های گوناگون تاریخ هستی، و از برخی از نزدیک ترین همسایگانمان گرفته تا اجرامی که آن ها را در روزگار آغازین کیهان می بینیم.

تصویر بالا همراه با شرح
اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
بسیاری از کهکشان هایی که اینجا دیده می شوند اعضای خوشه ای غول پیکر به نام CLASS B1608+656 هستند که حدود پنج میلیارد سال نوری از ما دور است. ولی این میدان اجرام دیگری را هم در خود جای داده، از اجرامی بسیار نزدیک تر گرفته تا بسیار دورتر، از جمله اختروَش QSO-160913+653228 که نورش برای رسیدن به ما باید نه میلیارد سال در راه باشد، یعنی دو سوم زمان سپری شده از مهبانگ تاکنون.

از آنجا که تصویر زمینه ی ژرف هابل از همگذاری نماهایی که در ۱۰ روز گرفته شد پدید آمد و تصویر زمینه ی بسیار ژرف هابل (XDF) هم از همگذاری نماهای ۱۰ سال (با بیش از ۲ میلیون ثانیه زمان نوردهی) به دست آمده بود، این تصویر که با نوردهی ۱۴ ساعته ثبت شده شاید به نظر "کوچک" بیاید. ولی باز هم توان و قدرت تلسکوپ فضایی هابل را می نمایاند.

این تصویر در میان بایگانی گنج های پنهان هابل یافته شده بود - جایی همگانی که هر کسی با عضو شدن می تواند در آن جستجو کند و بهترین تصاویری که نادیده گرفته شده و تاکنون به هیچ نمایش عمومی در نیامده را بیابد [بخوانید: * فراخوان ناسا: مسابقه گنج های پنهان هابل]. این تصویر از CLASS B1608+656، پس از یافته شدن چند سال به خوبی توسط دانشمندان بررسی شد، ولی نخستین بارست که به گونه ای کاملا آزاد در اینترنت منتشر می شود.

در ویدیوی زیر، با بزرگنمایی فضا، به نمایی که این تصویر نشان می دهد می رسیم:

می توانید ویدیو را در اندازه های گوناگون از اینجا دریافت نمایید.
در باره ی این مطلب اینجا بیشتر بخوانید.

واژه نامه:
Hubble Deep Field - Hubble Space Telescope - human eye - galaxy cluster - CLASS B1608+656 - quasar - QSO-160913+653228 - Big Bang - eXtreme Deep Field - XDF - Hubble Hidden Treasures -

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه