بخشی از یک پرده میان ستاره ای

این رشته های برافروخته و درخشان گازی با نمای زیبا و دلپذیرشان، بخش باختری سحابی پرده را پدید آورده اند که آسمان سیاره ی زمین در صورت فلکی ماکیان را آراسته. [همه ی آن را اینجا ببینید: * آنچه پس از ۹ هزاره، از انفجار ستاره ای به جا مانده]
خود سحابی پرده یک پسمان بزرگ ابرنواختر است، یک ابر گسترنده که از انفجار مرگبار یک ستاره ی بزرگ پدید آمده. نور انفجار آن ابرنواختر بیش از ۵۰۰۰ سال پیش به زمین رسیده بود. موج شوک میان ستاره ای که در پی این رویداد سهمگین و فاجعه بار ایجاد شد در فضا به پیش رفت و با برخورد به ماده ی میان ستاره ای، آن را برانگیخت.
این تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
این افروزه ها (رشته های برافروخته) در واقع بیشتر مانند چین هایی در یک برگه هستند که تقریبا از لبه دیده می شود، و به گونه ی چشمگیری به دو بخش گاز اتمی هیدروژن (سرخ) و اکسیژن (آبی-سبز) تقسیم شده است.
سحابی پرده که به نام حلقه ی ماکیان هم شناخته می شود حدود ۳ درجه، یا تقریبا ۶ برابر قطر ماه کامل را در آسمان می پوشاند. با در نظر گرفتن فاصله ی برآورد شده ی این سحابی از زمین که ۱۵۰۰ سال نوریست، گستردگی‌اش به بیش از ۷۰ سال نوری می رسد و پهنای این تصویر گسترده از بخش باختری آن هم حدود نصف این اندازه می شود.
بخش های درخشان تر بخش باختری سحابی پرده به عنوان سحابی هایی جداگانه شناسایی شده اند، از جمله سحابی "جاروی جادوگر" (NGC ۶۹۶۰) در بالای تصویر و سحابی "سه گوش پیکرینگ" یا مثلث پیکرینگ (NGC ۶۹۷۹) زیر و سمت راست مرکز تصویر.

واژه نامه:
planet - Earth - constellation of Cygnus - Veil Nebula - supernova remnant - star - supernova - shock wave - interstellar material - filament - atomic hydrogen - oxygen - Cygnus Loop - full Moon - nebula - Witch's Broom - NGC 6960 - Pickering's Triangle - NGC 6979

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه