سلامی از سیاره سرخ! کنجکاوی تازه ترین "سلفی" خود را با پوزخندی به زمین فرستاده

بسیار زیبا و دلفریب: 
تازه ترین خودنگاره یا سلفی کنجکاوی، یک تصویر موزاییکی است که از همگذاری چند ده عکسی درست شده که دستگاه تصویرگر لنز دستی این خودرو (ماهلی- MAHLI) در روزهای ۲۷-۲۸ آوریل ۲۰۱۴ (سول ۶۱۳)، از کنجکاوی گرفته، و در پس زمینه اش کوه شارپ (Aeolis Mons) به چشم می خورد که تا بلندای ۵.۵ کیلومتر سر به آسمان برافراشته. برای دیدن نگارش با وضوح کامل تصویر اینجا را بکلیکید.

با وجودی که این عکس از یک تصویر کامل و بی نقص دور است - ناهمترازی های زیادی در به هم چسباندن تکه های موزاییک در آن دیده می شود- ولی من واقعا آن را به خاطر چهره ای که از کنجکاوی نشان می دهد دوست دارم: تقریبا چنین به نظر می رسد که کنجکاوی با پوزخندی دندان هایش را نمایان کرده (و البته با چهره ای کمی خاک آلود)، در حالی که آنتن استوانه ای RUHF و بخشی از RTG آن هم در پایین مرکز تصویر دیده می شود. و البته پس از گذراندن ۲۱ ماهِ زمینی روی سیاره ی بهرام، و کوله باری از تجربه ها و دستاوردهای گرانبها، کنجکاوی (و گروهش) دلایل بسیاری هم برای لبخند زدن دارند.

همه ی عکس های خام کنجکاوی و ماموریت MSL را می توانید اینجا ببینید و نوشته ی کن کریمر درباره ی تازه ترین پژوهش های کنجکاوی در گودال گیل را هم اینجا بخوانید (به زبان انگلیسی). 

پیش تر هم دیده بودید: 

عکس زیر را هم دوربین روی دکل کنجکاوی (ماستکم- Mastcam) گرفته. کنجکاوی، خودروی بهرام نورد ناسا تا جایی که می توانسته بازوی روباتیکش را بر روی ورقه ی ماسه سنگی که در مرکز این عکس می بینید دراز کرده تا به فرمان گروه دانشمندان و به کمک ابزارهای روی بازو و دکلش، بخشی از آن با نام "وینجینا" (Windjana) را برای انجام دادن یا ندادن مته کاری بررسی کند.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
واژه نامه: 
Curiosity - selfie - mosaic - Mars Hand Lens Imager - MAHLI - Sol - Mount Sharp - Aeolis Mons - RUHF - antenna - RTG - Earth - Mars - MSL - Gale Crater - Ken Kremer - NASA - Mars rover - sandstone slab - Mast Camera - Windjana

منبع: universetoday و ناسا

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه