کیوان به رنگ واقعی: آبی و طلایی

چرا بخشی از سیاره ی کیوان (زحل) به رنگ آبی است؟
این تصویر کیوان تقریبا همان چیزیست که اگر یک انسان در فضای نزدیک این غول حلقه دار پرواز کند، به چشم خود می بیند. این تصویر در ماه مارس ۲۰۰۶ توسط فضاپیمای روباتیک کاسینی که به گرد این سیاره می چرخد گرفته شد.
در این عکس، حلقه های پرشکوه کیوان درست از لبه دیده می شوند و از همین رو تنها همچون یک خط عمودی باریک به چشم می آیند. ولی ساختار پیچیده ی آن ها را می توان از روی سایه ی تیره ای که بر روی بخش سمت چپ سیاره انداخته اند به خوبی مشاهده کرد. انسلادوس، ماه فواره دارِ کیوان تنها ۵۰۰ کیلومتر قطر دارد با این حال همچون یک برآمدگی در صفحه ی حلقه ها دیده می شود.
نیمکره ی شمالی کیوان تا اندازه ای آبی دیده می شود؛ به همان دلیلی که آسمان سیاره ی زمین آبی دیده می شود: مولکول های بخش های بی ابرِ جَو هر دو سیاره، نور آبی را بیش از نور سرخ می پراکنند. ولی اگر به دقت به ابرهای کیوان نگاه کنیم، رنگ طبیعی آن ها که رنگی طلایی است آشکار می شود.
هنوز نمی دانیم که چرا جنوب کیوان به همان رنگ آبی دیده نمی شود- یک پنداشت اینست که ابرهای آن بخش ها در بلندای بیشتری جای دارند. همچنین دلیل این که ابرهای کیوان به رنگ طلایی دیده می شوند را هم هنوز نمی دانیم.

واژه نامه:
Saturn - human - Cassini spacecraft - rings - moon - Enceladus - Earth - molecule - planet

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

ناشناس

بهش گفتم نه تو رو خدا این کارو با من نکن ترکم نکن ولی بی معرفت تنهام گذاشت رفت

ارادو


مطالب خوب سایت یه طرف، اون عبارت : ساده مثل یک ستاره نوترونی یه طرف.
واقعا عالی بود.

یک ستاره در هفت آسمان

لطف دارید دوست عزیز

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه