ابرهای پستانی بر فراز نبراسکا

این تصویر با کیفیت بهتر و اندازه ی کمی بزرگ تر
چگونه می شود که سطح زیر یک ابر به شکل حباب در می آید؟
در ابرهای معمولی، سطح زیرین ابر تخت و هموار است، زیرا هوای گرم و نمداری که بالا رفته و سرد می شود، در یک دمای ویژه که معمولا مربوط به بلندایی بسیار ویژه و معین است، چگالیده شده و تبدیل به قطره های آب می شود. با رشد و بزرگ تر شدن این قطره های آب، ابرهای مات و کدر پدید می آیند.
ولی در برخی شرایط ممکن است کیسه هایی در ابر باز هم به رشد خود ادامه داده و قطره های درشت تری از آب یا یخ در آن ها ساخته شود. این کیسه ها رو به هوای آزاد پایین می افتند و در همان حال بخار می شوند. چنین کیسه هایی می توانند در هوای آشفته ی نزدیک یک توفان تندری پدید بیایند و برای نمونه، نزدیک به بخش بالایی یک ابر سندانی دیده شوند.
ابری که در چنین فرایندی ساخته می شود، به نام ابر ماماتوس (سینه کومه ای یا پستانی یا ممه ای) نامیده می شود و به ویژه اگر نور خورشید از پهلو بر آن بتابد دیدنی خواهد بود. ابرهای پستانی درون این تصویر در ژوئن سال ۲۰۰۴ بر فراز هیستینگر نبراسکا دیده شده و مورد عکسبرداری قرار گرفتند.

------------------------------------------------------------------------- 
* نام این ابرها برگرفته از واژه ی لاتین mamma به معنای پستان است و دلیل آن، همانندی این ابرها با سینه های جنس ماده می‌باشد. 

این ابرها را هم ببینید: 

واژه نامه:
cloud - droplet - thunderstorm - mammatus cloud - Hastings - Nebraska

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه