نخستین سیاره زیست پذیر و هم اندازه زمین یافته شد

* هنگام غروب است، در ساحل ایستاده اید و به چهار سیاره و یک خورشید نارنجی نزدیک افق نگاه می کنید. شب که فرا می رسد، نوارهای خیره کننده ی شفق قطبی در آسمان به رقص در می آیند
* اینجا زمین نیست، شما روی سیاره ی کپلر-۱۸۶f ایستاده اید، کوچک ترین فراسیاره با توان زیست پذیری که تاکنون شناخته شده.
برداشت هنری از سیاره ی کپلر-۱۸۶f، یک سیاره ی تقریبا هم اندازه ی زمین که در منطقه ی زیست پذیر ستاره اش به گرد آن می چرخد. فاصله ی این سامانه از زمین ۵۰۰ سال نوریست و در صورت فلکی ماکیان جای دارد. تصویر بزرگ تر
توماس بارکلی از مرکز پژوهشی ایمز ناسا در مافت فیلد کالیفرنیا می گوید: «از میان همه ی سیاره های فراخورشیدی که تاکنون دیده ایم، این تنها موردیست که ما را به یاد زمین خودمان می اندازد.» بارکلی و همکارانش این سیاره را در داده هایی که تلسکوپ فضایی کپلر ناسا گرد آورده بود شناسایی کردند. این سیاره تنها ۱۰ درصد از زمین بزرگ تر است و کوچک ترین سیاره در بیرون از سامانه ی خورشیدی است که مدارش در منطقه ی زیست پذیر ستاره اش جای دارد. منطقه ی زیست پذیر یا کمربند (دامنه ی) زندگی یک ستاره جایی پیرامون آن ستاره است که آب می تواند بر روی سطح سیاره به حالت مایع پایدار بماند.

ستاره شناسان پیش از این سیاره های کوچک دیگری را هم یافته بودند که در منطقه ی زیست پذیر سیاره ی میزبانشان بودند. ولی تاکنون نزدیک ترین سیاره به زمین از نظر بزرگی، سیاره های گلیزه-۶۶۷Cf و گلیزه-۶۶۷Ce بودند، که بزرگی هر دو ۱.۴ برابر زمین بود و در یک سامانه ی سه سیاره ای هم جای داشتند [خوانده بودید: * سه سیاره ابَرزمین با توان زیست پذیری درون یک سامانه یافته شد]. همانندسازی ها نشان می دهد که سیاره هایی نزدیک به این اندازه می توانند سطح سنگی داشته باشند، ولی این امکان هم هست که بیشتر همانند نپتون باشند، با هسته هایی بسیار کوچک تر که توسط لایه های جوی پف کرده ای در بر گرفته شده اند.

ستارگان شامگاهی
بارکلی می افزاید: «گرچه این سیاره ها می توانند کاملا سنگی باشند ولی باز هم در موردشان مطمئن نیستیم. ما در سامانه ی خودمان نمونه هایی به این اندازه نداریم، از همین رو چیزی که نماینده ی آن ها باشد در اختیارمان نیست. ولی ما دو سیاره ی هم اندازه ی زمین به گرد خورشیدمان داریم - ناهید و زمین- که هر دو سنگی هستند.» 
نموداری برای همسنجی (مقایسه) میان زمین و سیاره ی فراخورشیدی کپلر-۱۸۶f-منبع - تصویر بزرگ تر
کپلر-۱۸۶f یا (Kepler-186f) به گرد یک ستاره ی کوتوله ی سرخ کم نور به نام کپلر-۱۸۶ می چرخد، بنابراین حتی آسمان صافش هم نمی تواند چندان روشن تر از آسمان زمین در یک روز ابری باشد. ولی اگر این سیاره دارای جَوی مانند جو زمین باشد، آسمان شبش بسیار پرجنب و جوش تر خواهد بود. ما از پیش می دانستیم که این ستاره دارای چهار سیاره ی دیگر هم هست که کمی بزرگ تر از زمینند. این سیاره ها بسیار به ستاره نزدیک تر از آن بودند که بتوانند زیست پذیر باشند ولی به هنگام غروب یا طلوع آفتاب در کپلر-۱۸۶f، در آسمان آن خواهند درخشید و در واقع، ستارگان شامگاهی و بامدادی این سیاره خواهند بود، درست مانند سیاره های تیر و ناهید که ستارگان شامگاهی و بامدادی سیاره ی زمینند [*].

برداشت هنری از چشم انداز آسمان سیاره‌ی
کپلر-۱۸۶f که ۴ ستاره ( در واقع سیاره‌ی)
شامگاهی با خورشیدی سرخ و کم نور در
آن دیده می شود. منبع- تصویر بزرگ تر
همچنین، ستاره های کوتوله ی سرخ به شدت فعالند و پشت سر هم شراره ها و بادهای نیرومند پدید می آورند. و از آن جایی که کپلر-۱۸۶f کمی بزرگ تر از زمینست، اگر ساختار درونی‌اش نیز مانند زمین باشد، میدان مغناطیسی نیرومندتری هم خواهد داشت. در این صورت برهم کنش هایی میان جو احتمالی سیاره و پرتوهای گسیلیده از ستاره روی خواهد داد که می تواند شفق هایی زیبا و پیاپی پدید آورد که در بخش های گسترده ای از سیاره دیده شوند.

افزایش اعتماد بنفس
سارا سیگر از بنیاد فناوری ماساچوست می گوید: «به نظر می رسد این سیاره جای بسیار خوبی برای بازدید باشد، [البته] اگر بتوانیم راهی برای رفتن به آن پیدا کنیم.»

این سامانه حدود ۵۰۰ سال نوری از زمین دور است، پس شاید هرگز ندانیم که آیا موجود زنده ای هست که از تماشای آسمان زیبای این دنیای ویژه لذت ببرد یا نه. ولی یافتن سیاره های کوچک دیگر در مناطق زیست پذیر ستاره ها می تواند برانگیزنده ی ما برای راه اندازی ماموریت هایی جهت کاوش جو فراسیاره ها و یافتن نشانه های زندگی روی آن ها باشد.»

سیگر می گوید: «برای خود من هیجان انگیزست که در زمانی زندگی می کنیم که یافتن سیاره هایی با توان زیست پذیری پدیده ی رایجی شده، و شیوه ای استاندارد برای یافتن آن ها داریم. این به ما اعتماد بنفس برای آینده می دهد.»

sun - Kepler-186f - exoplanet - Thomas Barclay - NASA - Ames Research Center - planet - Kepler space telescope - Earth - solar system - habitable zone - liquid water - Gliese-667Cf - Gliese-667Ce - triple star system - Neptune - Venus - Earth - Evening star - red dwarf - habitable - Venus - Mercury - flare - wind - magnetic field - aurora - Sara Seager - Massachusetts Institute of Technology -

منبع: newscientist

1 دیدگاه شما:

ناشناس

به امید جهت به سیاره ای دیگر

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه