نگاه وویجر به دورترین سیاره منظومه خورشیدی

در ۲۵ اوت ۱۹۸۹، فضاپیمای وویجر ۲ که در راه بیرون رفتن از سامانه ی خورشیدی بود، به نزدیک ترین فاصله اش از سیاره ی نپتون رسید و نام خود را به عنوان نخستین و تنها فضاپیمایی که تاکنون از این دورترین غول گازی دیدار کرده ثبت نمود.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر و با کیفیت بهتر
چشم انداز همنهاده ی الهام بخشی که اینجا می بینید با بهره از عکس هایی که وویجر در این روز و روزهای بعد گرفت درست شده و در آن، این سیاره ی دوردست و کم نور دیده می شود به همراه بزرگ ترین ماهش، تریتون، و سامانه ای از حلقه های محو و کم نور که آن را در بر گرفته اند.
وویجر در اینجا درست در آن سوی مدار نپتون بوده و دیدگاهش از فضای میان-سیاره ای، رو به خورشید است. در نتیجه نپتون و تریتون هر دو به گونه ی هلال هایی روشن از نور خورشید دیده می شوند. جنوبگان نپتون را دسته ابرهای پَرسا (سیروس) و یک نوار تیره در بر گرفته اند، با گردابی از ابرها درست بالای قطب جنوب.
بخش هایی از سامانه ی بسیار کم نور حلقه ها به همراه سه کمان روشنی که در آن ها می بینید توسط خود وویجر در همین رویارویی به تصویر کشیده شدند، ولی کم نورترین بخش ها به کمک مدل سازی به این تصویر افزوده شده.
پس زمینه ی پرستاره ی تصویر که ۷.۵ درجه را می پوشاند، از داده های پیمایش آسمان گرفته شده و جایی در صورت فلکی زرافه را نشان می دهد که سازگار با دیدگاه وویجر از سامانه ی شکوهمند نپتون در آن لحظه است.


واژه نامه:
solar system - Voyager 2 - Neptune - gas giant - planet - moon - Triton - Sun - crescent - Cirrus cloud - vortex - ring system - constellation Camelopardalis - Neptunian system

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

با این حساب این ویجر ها تا الان باید
از منظومه شمسی بیرون رفته باشند، شما میدونید چه جوری اطلاعات رو با زمین رد و بدل میکنه؟ چه قدر تاخیر زمانی داره؟

یک ستاره در هفت آسمان

بارها در این باره در همین وبلاگ مطلب نوشته شده
واژه ی وویجر رو جستجو کنید پیدا خواهید کرد

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه