یک شب از کار گران ترین رصدخانه روی زمین

این گران ترین و پیچیده ترین پروژه ی اخترشناسی است که تاکنون بر روی سطح زمین اجرا شده-- برنامه ی رصدی امشب آن چیست؟

پروژه ی آرایه ی بزرگ میلیمتری آتاکاما (آلما- ALMA) از ۶۶ آنتن بشقابی تشکیل شده که بزرگی بیشترشان به اندازه ی یک خانه ی کوچک است، و در بیابان بلند آتاکاما در شمال شیلی برپا شده اند.
آنتن های آلما با همکاری یکدیگر آسمان را در پرتوی رادیویی بسامد-بالا رصد می کنند. این بسامد (فرکانس) در هوای نمناک به میزان چشمگیری جذب می شود و از همین رو معمولا تنها برای ارتباط های محلی به کار می رود.
ولی هوای تنُک (رقیق) و نمناکی اندک بر فراز آلما باعث می شود این آرایه بتواند ژرفای کیهان را به شیوه ای تازه و بی همتا بکاود؛ شیوه ای که به آن اجازه می دهد برای نمونه، کاوش هایی در کیهان آغازین برای بررسی مواد شیمیایی درگیر در فرآیندهای ستاره زایی انجام دهد، و سامانه های ستاره ایِ نزدیک را در جستجوی نشانه های قرص های سیاره زایی رصد کند.
ویدیوی دور تند (گذر زمانی) که اینجا می بینید روند کار ۴ آنتن آلما را در درازنای یک شب نشان می دهد.
ماه در همان آغاز ویدیو غروب می کند و سه آنتن همپای یکدیگر به یک سو نشانه می روند. ستارگان پس زمینه با چرخش زمین، پیوسته در آسمان بالا می آیند، نوار مرکزی کهکشان راه شیری بر پاشنه می چرخد تا سرانجام در سمت راست از صحنه بیرون می رود.
در نیمه های ویدیو ابرهای کوچک و بزرگ ماژلان (کهکشان های ماهواره ای راه شیری که به ما نزدیکند) هم از زیر افق سر بر می آورند.
نمایی از ویدیوی بالا که ۴ آنتن از ۶۶ آنتن بشقابی آلما را در درازنای یک شب نشان می دهد
نور چراغ های جلوی خودروها در لحظه هایی آنتن ها را روشن می کند، و یک ماهواره ی زمین-گَرد هم از بالای سر آن ها می گذرد.
با فرارسیدن روز و روشن شدن هوا ویدیو به پایان می رسد ولی کار رصدی آلما پایان نمی یابد. این آرایه برای کارش شب وروز نمی شناسد و ۲۴ ساعته آسمان را می کاود.

واژه نامه:
Atacama Large Millimeter Array - ALMA - dishe - Atacama Desert - Chile - frequency - radio light - star system - planet - time-lapse - antenna - Moon - central band - Milky Way Galaxy - Small Magellanic Cloud - Large Magellanic Cloud - satellite galaxy - satellite -

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه