پخش زنده از ایستگاه فضایی

اگر همین الان در فضای بالای سیاره ی زمین شناور بودید، احتمالا چنین چیزی می دیدید.
دو هفته پیش، کپسول روباتیک دراگون شرکت اسپیس X که تجهیزاتی را به ایستگاه فضایی مدارگرد بین المللی (ISS) برد، چند دوربین زمین-نگر با کیفیت بالا (HDEV) را هم به فضانوردان ایستگاه تحویل داد که با آن ها می توانند نماهای زمین را ثبت کرده و به زمین بگسیلند.
ویدیویی که اینجا می بینید در واقع پخش زنده از ایستگاه فضاییست که همزمان، با چهار دوربین ثبت می شود. دیدگاه هر دوربین با دیگری تفاوت دارد و چشم انداز ویدیو پیاپی میان این چهار دوربین جابجا می شود.

اگر ویدیو به رنگ خاکستری بود و چیزی نشان نداد نشانه ی آنست که یا دیدگاه ویدیو دارد میان دوربین ها دست به دست می شود یا این که ارتباط با ایستگاه به گونه ی موقت قطع شده. همچنین اگر ویدیو به رنگ سیاه بود و هیچ چیز دیده نمی شد، نشانه ی آنست که ایستگاه در بخش شب زمین است. 
--------------------------------------------------------------
با تماشای این ویدیو می توانید به طور زنده، گذر ابرهای سفید، خشکی های خاکی و سبز، و اقیانوس های آبی را ببینید. اگر ویدیو را هنگامی که روی زمین، شب است تماشا کنید، زمین را سیاه خواهید دید، ولی چون ایستگاه به سرعت و هر ۹۰ دقیقه یک بار زمین را دور می زند، این تاریکی شب تنها ۴۵ دقیقه به درازا خواهد کشید.
در این نشانی می توانید جایگاه (موقعیت) کنونی ایستگاه در آسمان را بیابید و ببینید هم اکنون بر فراز کدام نقطه ی زمین است. اگر ویدیو به رنگ خاکستری دیده شود نشانه ی آنست که یا دیدگاه ویدیو دارد میان دوربین ها دست به دست می شود یا این که ارتباط با ایستگاه به گونه ی موقت قطع شده.
با ادامه ی کار پروژه ی HDEV، دانشمندان کیفیت ویدیو را زیر نظر خواهند گرفت تا به برآوردی از تاثیر تابش های پرانرژی دست یابند، ببینند کدام دوربین بهتر کار می کند، و کدام یک از چشم اندازهای زمین محبوبیت بیشتری دارد.
گرچه این گسیل تصویر سرانجام پایانی خواهد داشت، ولی درس هایی که دانشمندان از آن خواهند گرفت به آنان کمک خواهد کرد تا دوربین های بهتری برای ایستگاه در آینده به کار گیرند، دوربین هایی که چه بسا تصاویر پخش زنده ی جالب تری هم برایمان پخش کنند.
دو نما از ویدیو در ساعت های صبح امروز
بالا، چشم انداز غروب آفتاب است و پایین، چشم انداز طلوع ماه. نقطه ی روشن کوچکی که می بینید ماه است.
واژه نامه:
Earth - SpaceX - Dragon capsule - International Space Station - ISS - High Definition Earth Viewing - HDEV - camera

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه