پدیده ای تازه و شگفت انگیز بر فراز یک ابر

پژوهشگران سال هاست که در حال بررسی پدیده های "شبح سرخ" و "فواره های آبی" هستند - گونه هایی شگفت آور از آذرخش که به جاب پایین، از بالای ابرها بیرون می زنند. ولی در روز ۲۷ می، پدیده ی تازه ای مشاهده شد.

خلبان شردفونگ ویزاراتانونت (Cherdphong Visarathanonth) در کابین یک هواپیمای اِی۳۲۰ در فرودگاه بانکوکِ تایلند نشسته بود که یک باریکه ی سفیدِ گردباد-مانند و رقصان را بر فراز این ابر کومه ای‌بارا (کومولونیمبوس) دید:

وی می گوید: «ما حتی پس از آن که هواپیما به عقب رفت و رو به جهت وارونه قرار گرفت هم می توانستیم این پدیده را از پشت شیشه های جلو ببینیم. من یک ویدیوی ۴ دقیقه ای گرفتم که در آن می شود این پدیده را دید که دَم به دَم به سرعت جابجا می شود و ناپدید می گردد و دوباره ظاهر می شود.» [ویدیو ۴ دقیقه و ۳۴ ثانیه است ولی تنها ۳۰ ثانیه از آن هم برای دیدن شگفتی این پدیده کافیست- م]

برایان ویتاکر، خلبان دیگر هواپیما که کوله باری از تجربه های تماشای آسمان دارد نیز گفت: «من فواره های آبی و شبح‌های سرخ را دیده ام، ولی این چیز کاملا متفاوتی بود. امیدوارم در بررسی و شناخت چیستیِ آن موفق باشید.»

یکی از خوانندگان spaceweather می گوید به نظرش این یک "هاله ی جهنده ی خورشید" بود.
فرآیند این هاله ها چنین است: آذرخشی که از تخلیه ی الکتریکی در ابرهای تندری پدید می آید می تواند به طور موقت میدان الکتریکی بالای ابرها، جایی که بلورهای باردار یخ در حال بازتاب نور خورشید هستند را تغییر دهد. 

نمایی ثابت از ویدیوی بالا- روی آن بکلیکید
تا ویدیو را در یوتیوب تماشا کنید
میدان الکتریکیِ تازه به سرعت جهتگیری این بلورهای هندسی را تغییر داده و آرایش تازه ای به آن ها می دهد و در نتیجه آن ها نور خورشید را به گونه ای متفاوت باز می تابانند [و چنین به نظر می رسد که هاله ی خورشید به سرعت جابجا می شود].

ویدیوهای این پدیده نشان می دهد که این می تواند به چیزی که ویزاراتانونت دیده هم مربوط باشد. [* نمونه ای از هاله ی جهنده را در این ویدیو ببینید: رقص خورشید از پشت ابر]

به پیشنهادها و انگاره های دیگر هم خوشامد می گوییم. اگر شما هم نظری دارید، آن را به بخش نظرهای صفحه ی ویزاراتانونت در گالری تصاویر Space Weather بفرستید.

در همین زمینه: * آیا می دانید "آذرخش تاریک" چیست؟
و: * آذرخش "شبح سرخ" را با سرعت ۱۰ هزار عکس در ثانیه ببینید 
* اشباح سرخ 
* زمین تاریک و شبح سرخ 
* شبح سرخ و شفق رنگین در آسمان داکوتا  

واژه نامه:
red sprite - blue jet - lightning - Pilot - Cherdphong Visarathanonth - A320 - Bangkok - Thailand - tornado - cumulonimbus cloud - Brian Whittaker - jumping sundog - thundercloud - electric field - ice crystal - geometric crystal

منبع: Space Weather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه