سحابی سیاره نمای آبل ۳۶

سحابی سیاره ای یا سیاره‌نمای Abell 36 (آبل ۳۶) که پوسته ی گازی پرزرق و برق یک ستاره ی خورشیدسانِ رو به مرگ است، ۸۰۰ سال نوری از زمین دور است و در صورت فلکی دوشیزه (سنبله) دیده می شود. در این فاصله، پهنای آن در این نمای تلسکوپی باکیفیت به بیش از ۱.۵ سال نوری می رسد.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر و باکیفیت تر
ستاره ی مرکزی سحابی بدون توجه به لایه های پس زده و رو به گسترش بیرونی، روز به روز چگال تر و داغ تر می شود و به سوی گام پایانی فرگشت خود، که تبدیل شدن به یک کوتوله ی سفید است پیش می رود.
در حقیقت دمای سطحی ستاره ی مرکزی آبل ۳۶ به بیش از ۷۳۰۰۰ کلوین می رسد؛ آن را با خورشید خودمان بسنجید که دمای کنونی سطحش تنها ۶۰۰۰ کلوین است.
یکی از نتایج چنین دمایی اینست که این ستاره در طیف فرابنفش بسیار درخشان تر از چیزیست که اینجا، در نور دینی (مریی) می بینیم.
این پرتوی نادیدنیِ فرابنفش اتم های هیدروژن و اکسیژن درون سحابی را می یوند (یونیده می سازد) و باعث برافروختگی سحابی و تابش آن در چنین نور مریی زیبایی می شود.

واژه نامه:
sunlike star - planetary nebula - Abell 36 - constellation of Virgo - nebula - star - white dwarf - Sun - ultraviolet - hydrogen - oxygen - atom

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه