هاله ای برای یک ستاره بزرگ

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر و باکیفیت تر
سحابی نشری (گسیلشی) زیبای NGC ۶۱۶۴ توسط یک ستاره ی کمیاب، داغ، و درخشانِ رده ی O با جرمی در حدود ۴۰ برابر جرم خورشید پدید آمده. این ستاره که در مرکز این ابر کیهانی دیده می شود، تنها ۳ تا ۴ میلیون سن دارد و ۳ تا ۴ میلیون سال دیگر هم زندگیش با یک انفجار ابرنواختری پایان خواهد یافت.
خود سحابی با پهنایی حدود ۴ سال نوری، دارای تقارنی دوقطبی است و همین آن را از دید ظاهری، همانند سحابی های سیاره ای (سیاره نما) که ظاهری آشناتر دارند ساخته است. البته سحابی های سیاره ای پوسته هایی گازی هستند که ستارگان رو به مرگ "خورشیدسان" را در بر می گیرند.
NGC ۶۱۶۴ همچنین مانند بسیاری از سحابی های سیاره ای دارای یک هاله ی گسترده و کم نور است که در این تصویر ژرف (با نوردهی بلندمدت) که با تلسکوپ از این منطقه گرفته شده آشکار شده است. مواد درون هاله که در حال گسترش در محیط میان ستاره ای پیرامونند احتمالا در یکی از مرحله های پیشین فعالیت این ستاره ی رده ی O پدید آمده اند.
این نمای شکوهمندِ آسمان از همگذاری داده های تصویری گسترده ی باریک باند، و داده های پهن باند درست شده. داده های باریک باند، گاز برافروخته ی هیدروژن اتمی را به رنگ سرخ و اکسیژن برافروخته ی اتمی را هم به رنگ آبی نمایان کرده اند، و داده های پهن باند نیز میدان پرستاره ی پیرامون را نشان می دهند.
فاصله ی NGC ۶۱۶۴ از ما ۴۲۰۰ سال نوریست و در صورت فلکی جنوبی و راست‌ گوشه ی گونیا دیده می شود.

این سحابی را می توانید در این عکس ها هم ببینید:

واژه نامه:
emission nebula - NGC 6164 - O-type star - Sun - supernova - bipolar symmetry - planetary nebula - sun-like star - halo - interstellar medium - narrow-band - atomic hydrogen - oxygen - broad-band - right-angle - constellation of Norma

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه