همبرگر آسمانی و دُم بلندش!

تصاویر تلسکوپی واضحی که از کهکشان NGC ۳۶۲۸ - که از لبه دیده می شود- گرفته شده، یک قرص کهکشانی پف‌آلود را نشان می دهد که رگه های تیره ی غبار آن را به دو نیم کرده اند.
بی شک این نمای ژرف از این کهکشان مارپیچی شکوهمند، نام رایج آن را به ذهن برخی از اخترشناسان می آورد: "کهکشان همبرگر". چیزهای دیگری هم در این چشم انداز دیده می شوند، ازجمله یکی از کهکشان های کوچک آن نزدیکی که احتمالا ماهواره ی NGC ۳۶۲۸ است، و نیز یک دنباله ی کشندی کم نور ولی بلند و گسترده.
این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
این جزیره ی فریبنده ی کیهانی حدود ۱۰۰ هزار سال نوری پهنا دارد و با فاصله ی ۳۵ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی شیر (به عربی: اسد) که صورت فلکی بهارانه ی نیمکره ی شمالی است دیده می شود. دنباله ای که از این کهکشان بیرون زده تقریبا ۳۰۰ هزار سال نوری درازا دارد و به قدری کشیده است که از لبه ی سمت چپ این چارچوب گسترده هم فراتر رفته [ببینید: * دُم بلند یک کهکشان].
NGC ۳۶۲۸ که هم محله ای کیهانی ماست، با دو کهکشان مارپیچی بزرگ دیگر نیز همسایه است: M۶۵ و M۶۶ که با هم یک گروه به نام "سه گانه ی شیر" یا سه گانه ی اسد را پدید آورده اند [ببینید: * عکس خانوادگی سه نفره].
احتمالا چیزی که باعث پیچ خوردن قرص کهکشانی NGC ۳۶۲۸، بیرون زدن این دنباله ی بلند، و نیز روشنی گسترده ی گرداگرد آن شده، برهم کنش های گرانشی میان این کهکشان با همسایگان کیهانی‌اش بوده است.

واژه نامه:
NGC 3628 - galactic disk - dust lane - edge-on - spiral galaxy - Hamburger Galaxy - galaxy - tidal tail - island universe - constellation Leo - local Universe - M65 - M66 - Leo Triplet - Gravitational interaction

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه