۵۴ سال کاوش منظومه خورشیدی در یک عکس

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
ما آدم ها در زمینه ی کاوش سامانه ی خورشیدی موجودات پرکاری هستیم. این نگاره ی تازه (که به روز شده ی نگاره ای از چهار سال پیش است)، همه ی سیاره هایی را که تاکنون در نیم سده ی گذشته مورد بازدید کاوشگرهای زمینی قرار گرفته اند به نمایش گذاشته است.

در این سیاهه ی به روز شده، هم ماموریت های پیروزمندانه و هم ماموریت های شکست خورده را یک جا می بینید، گرچه شوربختانه بازدیدهای گوناگونی که از دنباله دارها و سیارک ها انجام شده در آن وارد نشده است. در بخش پایینی این نگاره، فاصله ی شماری از فضاپیماها با یکدیگر سنجیده شده است.

فرانک مارکیز که پژوهشگری در مرکز کارل ساگان از بنیاد ستی (SETI) است، در یک پست وبلاگ این نمودار را با چیزهایی که معمولا در گفتگوهای همگانی بیان می کند توضیح داده است.

وی می گوید: «تنها ایراد این نقشه ی جالب و تماشایی اینست که در آن اثری از مدارهای پیرامون اجرام کوچک نیست. ساموئل ولاسکو، یکی از پدیدآورندگان این نقشه به من گفت که ماموریت های پیرامون سیارک ها و دنباله دارها به این دلیل به نقشه افزوده نشده اند که در آن صورت خواندن نمودار بسیار دشوار می شد. گزینش های سختی باید انجام می دادند.»

در این نقشه شمار روزافزون ماموریت های ماه و بهرام و نیز جایگاه کنونی فضاپیماها در بخش بیرونی سامانه ی خورشیدی نمایش داده شده. البته در مورد وویجر۱ باید بگوییم جایگاه این فضاپیما "در فراسوی سامانه ی خورشیدی".

در تصویر داده نمایی (اینفوگرافیک) روبرو هم برخی از فضاپیماهای پرآوازه به شکل جداگانه نشان داده شده اند. تصویر بزرگ تر را اینجا ببینید.

در همین زمینه: فرستادگان بشر در گوشه و کنار منظومه خورشیدی * دورترین ساخته های بشر  

واژه نامه:
solar system - planet - comet - asteroid - Franck Marchis - Carl Sagan Center - SETI - Samuel Velasco - moon - Mars - Voyager 1 -

منبع: universetoday

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه