تیرهای شهاب بر فراز برایس کانیون آمریکا

این تصویر در اندازه ی بزرگ تر
گاه زمین و آسمان هر دو می توانند شلوغ و زیبا باشند.
چشم اندازی که در پیش زمینه ی این تصویر می بینید چشم انداز برایس کانیون در ایالت یوتای آمریکاست. ناحیه ای که به خاطر داشتن ساختارهای سنگی شگفت انگیزی شناخته شده که در درازنای میلیون ها سال فرسایش یافته و به چنین پیکره هایی تبدیل شده اند.
در بالای چشم انداز که آن هم زیبایی و خوش عکسی خودش را دارد، صفحه ی مرکزی کهکشان راه شیری را می بینیم که از این سو تا آن سوی تصویر کمانی ساخته، همچنین خط هایی روشن که سه تای آن ها از آنِ هواپیماهای گذری هستند و دستکم چهارتای آن ها هم شهاب های اتا-دَلوی، به همراه ستارگان درخشانی که مثلث تابستانی را هم در خود دارند.
این تصویر یک سراسرنمای (پانورامای) دیجیتالی است و از ۱۲ عکس کوچک تری که اوایل همین ماه، در شب ۶ ماه می گرفته شدند پدید آمده.
ولی اگر بارش شهابی اتا- دلوی امسال را از دست داده اید، غصه نخورید زیرا ممکن است شانسی نامنتظره داشته باشید.
آسمان‌دوستان این روزها چشم انتظار یک بارش شهابی تازه اند که شاید در ساعت های آغازین بامداد شنبه، ۲۴ ماه مِی، زمانی که سیاره ی زمین از درون ابری احتمالا چگال از غبار و پسمان که از دنباله دار 209P/LINEAR به جا مانده بگذرد روی بدهد. [در این باره کامل تر بخوانید: * بارش شهابی تازه ای در راهست]

واژه نامه:
Bryce Canyon - central disk - Milky Way Galaxy - airplane - Eta Aquariid meteor - Summer Triangle - meteor shower - meteor - Earth - Comet 209P/LINEAR

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه