تولد خشونت بار یک ستاره

* در این تصویر تلسکوپ هابل IRAS 14568-6304 را می بینید، یک ستاره ی جوان که در ابری از گاز و غبار طلایی پوشیده شده.

اگر در تصویر دقت کنید، چنین به نظر می رسد که این ستاره درون ناحیه ی خمیده ی تاریک و شگفت انگیزی از آسمان جای دارد که با ساختن کمانی تیره، آسمان پشتش را پنهان کرده. این ناحیه ی تاریک به نام ابر مولکولی دوپرگار شناخته می شود. ابری که جرمی حدود ۲۵۰ هزار برابر جرم خورشید دارد و انباشته از گاز، غبار و ستارگان جوان است.

در دل این ابر دو ناحیه ی بزرگ و برجسته وجود دارد که اخترشناسان در گفتگوهای خود آن ها را دوپرگار-باختری و دوپرگار-خاوری می خوانند. هر یک از این توده ها دارای جرمی نزدیک به ۵۰۰۰ برابر جرم خورشید است و همین آن ها را برجسته ترین جایگاه های ستاره زایی در ابر دوپرگار ساخته است.

در این توده ها شماری جرم جوان ستاره ای وجود دارد که IRAS 14568-6304 - که اینجا در زیر مِه تاری از گاز در دوپرگار-باختری دیده می شود- هم یکی از آن هاست.

IRAS 14568-6304 جرمی ویژه و خاص است زیرا یک فواره ی پیش-ستاره ای دارد؛ همان که اینجا مانند یک "دنباله" زیر ستاره دیده می شود. این فواره پسمانده ی گاز و غباریست که ستاره برای ساخته شدن از ابر مادریش گرفته بود.

بیشترِ ماده ای که این ستاره از ابر مادریش گرفت در ساختمان ستاره و قرص برافزایشی آن به کار رفت (قرصی از مواد که ستاره را در بر گرفته و شاید روزی از دلش سیاره هایی پدید آید). ولی ستاره همچنین در مرحله ای از روند شکل گیری، شروع به پس زدن بخش دیگر این مواد و پاشیدن آن به فضا با سرعت های فراصوتی کرد. پدیده ای که نه تنها زیباست، بلکه می تواند سرنخ هایی ارزشمند درباره ی فرآیند ستاره زایی به ما بدهد.

IRAS 14568-6304 یکی از چند چشمه ی برون ریزی در توده ی دوپرگار-باختری است. این چشمه ها با هم یکی از درخشان ترین، پرجرم ترین، و پرانرژی ترین مناطق برون ریزی که تاکنون گزارش شده را پدید آورده اند. دانشمندان حتی پیشنهاد داده اند که دوپرگار-باختری به دلیل همین فعالیتش، به نام "آشیانه ی برون ریزهای مولکولی" خوانده شود.

در همین زمینه: * این ستارگان کجا رفته اند؟  

واژه نامه:
Hubble - IRAS 14568-6304 - star - Circinus molecular cloud - sun - Circinus-West - Circinus-East - protostellar jet - accretion disc - planet - supersonic speed - star formation - nest of molecular outflows

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه