نمای طلوع زمین از پشت ماه

* فضاپیمای مدارگرد شناسایی ماه (LRO) روزی ۱۲ بار "طلوع زمین" را می بیند، گرچه دوربین این فضاپیما (LROC) تقریبا همیشه سرگرم تصویربرداری از سطح ماه است و به قدری گرفتار است که فرصت بسیار کمی برای بلند کردن سر و عکس گرفتن از زمین پیدا می کند.

در یکم فوریه ی ۲۰۱۴، این مدارگرد زمانی که داشت به قطب شمال ماه نزدیک می شد گردش سریعی رو به جلو کرد و به دوربین زاویه گسترده ی فضاپیما (WAC) اجازه داد تا از زمین که در حال بالا آمدن از پشت دهانه ی رژدستونسکی - گودالی به قطر ۱۸۰ کیلومتر- بود عکسی بگیرد.
این تصویر در ۱ فوریه ی ۲۰۱۴ ثبت شد و سیاره ی رنگی زمین را از چشم مدارگرد شناسایی ماه ناسا (LRO) نشان می دهد.
تصویر کامل به بزرگی ۲ مگابایت
دوربین WAC با بیشتر دوربین های دیجیتال تفاوت بسیاری دارد. معمولا وضوح یا رزولوشن یک تک تصویر بر پایه ی شمار پیکسل های آن سنجیده می شود؛ یک دوربین تلفن همراه امروزی دارای بیش از ۵ میلیون پیکسل است (۵ مگاپیکسلی). هر تک نمای WAC تنها ۹,۸۵۶ پیکسل دارد، گرچه این دوربین هنگامی که فضاپیما در مدار به پیش می رود، یک رشته عکس (یا نما) ثبت می کند که با پیوستن آن ها به یکدیگر، عکس هایی بسیار گسترده تر و بزرگ تر پدید می آورد؛ این شیوه از تصویربرداری به نام push-frame شناخته می شود. در مدت یک ماه کامل از گردش LRO در مدارش به گرد ماه، WAC مجموعه ای از تصاویر ثبت می کند که با هم، سرتاسر این کره را می پوشانند.

LRO گهگاهی سرش را بلند می کند تا عکس هایی از برون‌سپهر یا اگزوسفر ماه بگیرد و اندازه گیری هایی جهت واسنجی (کالیبریزاسیون) دستگاه هایش انجام دهد. گاهی در چنین مواقعی پیش می آید که زمین (یا دیگر سیاره ها) از درون میدان دید WAC بگذرند و در نتیجه عکس هایی چشمگیر و تماشایی مانند آنچه اینجا می بینید گرفته شود.

در اینجا، ماه را در یک تصویر همنهاده ی سیاه و سفید (grayscale) می بینید که از شش نمای نخستِ ثبت شده توسط WAC (همزمان با چرخش فضاپیما)، و با بهره از باند نور دیدنیِ ۶۰۴، ۶۴۳ و ۶۸۹ نانومتری پدید آمده. ولی تصویر زمین از همگذاری نماهای بعدی درست شده که در باندهای ۴۱۵، ۵۶۶ و ۶۰۴ نانومتر، به ترتیب، آبی، سبز و سرخ ثبت شده اند.

این طول موج ها از این رو برگزیده شده اند که چشم انسان به آن ها واکنش خوبی نشان می دهد، بنابراین رنگ هایی که می بینید بسیار به رنگ واقعی نزدیکند، به گونه ای که اگر یک انسان با دید معمولی، خودش آنجا باشد هم چنین چیزی را می بیند. همچنین در این تصویر، درخشش نسبی میان زمین و ماه هم درست و واقعی است. می بینید زمین چقدر نسبت به ماه روشن تر است؟
این پویانمایی از عکس های دوربین زاویه گسترده ی فضاپیما (WAC) درست شده و آشکارا زمین را در حال بالا آمدن از پشت ماه نشان می دهد.
در پویانمایی که اینجا می بینید، نوارهای کرکره ای دیده می شود. این نوارها چگونگی ساخته شدن نما-به-نمای تصاویر WAC را نمایش می دهند. شکاف های میان نماها به دلیل جدایی واقعی فیلترهای WAC روی دستگاه رنگ‌بردار (CCD) هستند. باندی که روی بلندترین طول موج (۶۸۹ نانومتر) است در پایین تصویر جای دارد، و کوتاه ترین (۴۱۵ نانومتر) در بالای تصویر. توجه کنید که زمین هنگامی که وارد نوار طول موج بالایی می شود، به دلیل رنگ آبی اقیانوس ها روشن تر می شود. این نماها در بازه های زمانی ۲ ثانیه ای ثبت شده اند (هر ۲ ثانیه یک بار)، بنابراین زمان گردآوری کل نماها پنج دقیقه می شود. این ویدیو حدود ۲۰ بار سریع تر از واقعیت است.

در همین زمینه: 
* پس از ۴۵ سال: ناسا چگونگی ثبت صحنه طلوع زمین از پشت ماه را بازسازی کرد

------------------------------------
* آیا کسی از دوستان هست که هم ارز فارسی push-frame رو بدونه؟

واژه نامه:
NASA - Lunar Reconnaissance Orbiter - LRO - earthrise - LROC - LRO Camera - Earth - moon - Wide Angle Camera - Rozhdestvenskiy crater - WAC - cell phone - push-frame - exosphere - grayscale - venetian blind - CCD - wavelength -

منبع: ناسا

1 دیدگاه شما:

Hoborg

افرادی که دنبال از این دست تصاویر هستن، میتونن به آرشیو تصاویر مدارگرد ماه KAGUYA که چند سالی به دور ماه در حال گردش بود مراجعه کنن.

این مدارگرد، تصاویر بسیار با کیفیتی از ارتفاعی پایین سطح ماه و همچنین منظره ی زمین از ماه گرفته و مجهز به یک دوربین HD فیلمبرداری هم بود که فیلم هاش رو روی اکانت یوتوب JAXA میتونید ببینید:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLCQJJ3lTBuyCdlbfBzNn8vbC1BL2uZXp0

مأموریت مدارگرد Kaguya در سال 2009 به اتمام رسید.

http://www.kaguya.jaxa.jp/en/index.htm

http://www.kaguya.jaxa.jp/en/link/index.htm

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه