ویدیویی که پیچیده ترین مدل فرگشت کیهان را نشان می دهد

جهان هستی چگونه به اینجا رسید؟ اگر می خواهید بدانید، بر روی دکمه ی "play" این ویدیو بزنید، آسوده بنشینید و آن را تماشا کنید.

این همانندسازی رایانه ای تازه که بزرگ ترین و پیچیده ترین مدلیست که تاکنون از فرگشت کیهان ساخته شده، بینش نویی از چگونگی پیدایش کهکشان ها و چشم اندازهای نوینی از جایگاه انسان در کیهان ارایه می کند. این همانندسازی که در پروژه ای به نام Illustris انجام شد و بزرگ ترین همانندسازی از نوع خود است،۲۰ میلیون ساعت کار CPU زمان برد و ۱۲ میلیارد جزء تصویری در آن به کار رفت که با هم، دگرگونی و فرگشت کیهان را در فضایی به اندازه ی یک مکعب به ضلع ۳۴۷ میلیون سال نوری و طی ۱۳ میلیارد سال نمایش می دادند.

نمایی از ویدیوی Illustris که بزرگترین خوشه ی
کهکشانی امروزی را نشان می دهد. رشته های آبی
-سبز جایگاه ماده ی تاریک را نشان می دهند که با
گرانش خود، ماده ی معمولی را جذب کرده و به
کهکشان‌ها و خوشه ها کمک می کند تا به گرد هم
آیند. حباب‌های سرخ، نارنجی و سفید جایی را نشان
می دهند که گاز توسط ابرنواخترها یا فواره های
سیاه چاله های ابرپرجرم به فضا دمیده شده.
تصویر بزرگ تر
در این همانندسازی برای نخستین بار روند ساخته شدن کهکشان های گوناگون به دست ماده دنبال می شود. با ادامه ی تکامل کیهان مجازی می بینیم که چگونه بخشی از ماده که پا به پای کیهان در حال گسترش بود، به زودی در اثر گرانش گرد هم آمده و توده های چگالی را پدید می آورد که به افروزه ها، کهکشان ها، و خوشه های کهکشانی تبدیل می شوند.

در این ویدیو، دوربین مجازی جابجا هم می شود و چشم انداز خود را با گردش در این دنیای دگرگون شونده تغییر می دهد و با این کار، فرگشت ماده ی تاریک را به ما نشان می دهد، پس از آن گاز هیدروژن با دماهای گوناگون (۰:۴۵)، سپس عنصرهای سنگین تر مانند هلیوم و کربن (۱:۳۰)، و در پی آن هم دوباره ماده ی تاریک (۲:۰۷).

در گوشه ی پایین، سمت چپ ویدیو گذشت زمان از مهبانگ به بعد نشان داده شده و در گوشه ی سمت راست هم گونه های موادی که در ویدیوست نوشته شده اند. انفجارها (۰:۵۰) پس زده شدن حباب های گاز داغ توسط سیاهچاله های ابرپرجرم مرکز کهکشان ها را نمایش می دهد.

تفاوت های جالبی میان Illustris و جهان راستین وجود دارد که در دست بررسی هستند، از جمله این که چرا در این همانندسازی، فراوانی ستارگان پیر بیش از اندازه شده است.

در همین زمینه:
* پرواز در ژرفای میدان دید تلسکوپ هابل * تاریخ جهان و انسان در یک دقیقه * پیشرفته ترین شبیه سازی کیهان

واژه نامه:
computer simulation - evolution - humanity - Illustris - CPU - galaxy - filament - clusters of galaxies - dark matter - hydrogen - heavy element - helium - carbon - Big Bang - supermassive black hole - star

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه