بارش شهابی تازه ای در راهست

* بهترین زمان برای تماشای این بارش، ساعت ۲۰:۰۰ به وقت گرینویچ، برابر با ۰۰:۳۰ (۱۲ و نیم نیمه شب) سوم خرداد به وقت ایران خواهد بود.

دکتر بیل کوک، رییس دفتر محیط شهاب سنگی ناسا اغلب اجازه می دهد تا دوربین ها به جایش آسمان را تماشا کنند. وی و همکارانش شبکه ای از رصد خانه های خودکار آتشگوی ها در سراسر آمریکا را می گردانند که کارشان تصویربرداری از هر چیز سوزانی در جو زمین است.

ولی او تصمیم دارد در سپیده دم روز ۲۴ می، خودش شخصا برای این کار بیرون برود. وی می گوید: «احتمال دارد بارش شهابی تازه ای در راه باشد، و من می خواهم آن را با چشم خودم ببینم.»
این نقشه ی آسمان نمایی از ویدیوی پایین است و جایگاه بارش شهابی تازه ی "زرافه ای" را نشان می دهد که از دنباله دار 209P/LINEAR پدید خواهد آمد. این بارش در ۲۴ و ۲۵ می ۲۰۱۴ به وقت جهانی برای نخستین بار در در آسمان سیاره ی زمین پدیدار می شود و نقطه ی کانونی‌اش جایی در صورت فلکی زرافه خواهد بود. یعنی از چشم ما، رد همه ی شهاب ها به این نقطه خواهد رسید. تصویر بزرگ تر
این بارش شهابی، بارش زرافه ای (Camelopardalids) است که از ذرات به جا مانده از دنباله دار دوره ای 209P/LINEAR پدید خواهد آمد. هیچ کس تاکنون شهاب های زرافه ای را ندیده، ولی امسال این شهاب ها می توانند نمایشی به راه بیندازند که با بارش پرآوازه ی برساوشی ماه اوت نیز هماوردی کند.

کوک می افزاید: «برخی از پیش بینی کنندگان پدیدار شدن بیش از ۲۰۰ شهاب در هر ساعت را پیش بینی کرده اند.»

دنباله دار 209P/LINEAR در فوریه ی سال ۲۰۰۴ در برنامه ی پژوهش سیارک های نزدیک زمین لینکلن (LINEAR) که از سوی ناسا، آزمایشگاه لینکلنِ بنیاد فناوری ماساچوست، و نیروی هوایی آمریکا اجرا می شود یافته شد. این یک دنباله دار نسبتا کم نور است و هر پنج سال یک بار در مسیر گردشش به دور خورشید وارد مدار زمین می شود.

دو سال پیش، دو کارشناس شهاب سنگ ها به نام های اسکو لیتینن از فنلاند و پیتر جنیسکنز از مرکز پژوهشی ایمز ناسا اعلام کردند که زمین در راه رویارویی با پسمان های دنباله دار 209P/LINEAR است. جریان های گرد و خاکی که عمدتا در سده ی ۱۹ میلادی از این دنباله دار بیرون زده بوده، در ۲۴ می ۲۰۱۴ از مدار زمین خواهد گذشت. به گفته ی آن ها، دستاورد چنین چیزی می تواند یک فوران چشمگیر شهاب فشانی باشد.

می خواهید بدانید در آسمان شهرتان چقدر شهاب
خواهید دید؟ این برنامه ی برآوردگر بارش شهابی
زرافه ایِ ماه می را ببینید. اینجا
کارشناسان دیگر هم تا اندازه ای با آن ها همرای بودند. پیش بینی کنندگان به گونه ی گسترده ای در این مورد همداستانند که زمین در ۲۴ می به راستی از درون جریان هایی از پسمان خواهد گذشت. ولی هیچ یک از میزان چشمداشتی این پسمان آگاهی درستی ندارد. همه چیز بسته به آنست که این دنباله دار در بیش از یک سده پیش، یعنی زمانی که این پسمان ها را از خود به جا گذاشت، چقدر فعال بوده است.

کوک می گوید: «ما هیچ چیزی از کارکرد این دنباله دار در سال های ۱۸۰۰ نمی دانیم.» و چون قطعیتی در کار نیست «یا ممکن است بارش شهابی بزرگی در راه باشد- یا این که همه ی پیش بینی ها پوچ بوده و هیچ چیزی دیده نشود.»

بهترین زمان برای دیدن شهاب های این بارش، میان ساعت های ۶:۰۰ و ۸:۰۰ روز ۲۴ می به وقت جهانی خواهد بود. این زمانیست که بر پایه ی دسته ای از مدل های پیش بینی گر، احتمال برخورد زمین با پسمان های دنباله دار بیشینه خواهد بود. مردمان آمریکای شمالی بهترین شانس را خواهند داشت زیرا برای آنان زمان اوج بارش در ساعت های نیمه شب، و کانون بارش، یعنی جایی که به نظر می رسد همه ی شهاب ها از آنجا می آیند هم در بلندای آسمان خواهد بود.

کوک ادامه می دهد: «به چشمداشت ما، نقطه ی کانونی این بارش در صورت فلکی زرافه (َشترگاوپلنگ) خواهد بود، یک صورت فلکی با ستارگان کم نور نزدیک ستاره ی قطبی. این صورت فلکی در همه ی ساعت های شب دیده می شود.»

در واقع این شاید فکر خوبی هم باشد. زیرا این یک بارش شهابی تازه است و هر گونه غافلگیری امکان دارد. جریان شهاب ها شاید چند ساعت پیش و پس از زمان اوجی که پیش بینی شده هم رخ بدهد.

ولی اگر پیش بینی ها نادرست از آب در آیند و بارش شهابی نبینیم باز هم چیزی هست که دلداریمان دهد: در ۲۴ می، ناهید و هلال ماه در آسمان در کنار هم جای گرفته و در بامداد روز بعد، ۲۵ می، همیستانی (مقارنه ی) نزدیکی پدید خواهد آورد. می توانید آن دو را ببینید که پیش از سر زدن خورشید، دست در دست هم از افق خاوری بالا می آیند.

کوک می گوید: «این راهی خوب برای آغاز کردن روز است، چه شهابی دیده باشیم و چه ندیده باشیم.»

این گزارش را به همراه نماهایی در این ویدیو ببینید و بشنوید:

واژه نامه:
NASA - Meteoroid Environment Office - Dr. Bill Cooke - fireball - Earth - meteor shower - Camelopardalids - periodic comet - 209P/LINEAR - Perseids - Lincoln Near-Earth Asteroid Research - Massachusetts Institute of Technology - Lincoln Laboratory - US Air Force - sun - meteor - Esko Lyytinen - Peter Jenniskens - Ames Research Center - constellation Camelopardalis - radiant - North Star - consolation prize - crescent - Moon - Venus - conjunction - May Camelopardalid flux estimator -

منبع:‌ ناسا

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه